banner200
banner235
banner225
14 Haziran 2016 Salı 14:40
HDP Orlando katliamını kınadı
banner188
banner213
banner230Türkiye'de de her yıl düzenlenen 'Onur Haftası' etkinliklerine yönelik tehditler, Orlando'da yaşanmış olan katliamı övücü insanlık dışı ifadeler IŞİD'ci zihniyetin örnekleri olarak sosyal ve yazılı medyada dolaşıma girmiştir. AKP Hükümeti'ni, bu tür tehditler karşısında toplantı ve gösteri hakkının korunması ve güvenlik önlemlerinin alınması doğrultusunda uyarıyoruz. IŞİD'i besleyenler, Orlando katliamından da sorumludur" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı basın açıklamasında, ABD'nin Orlando kentindeki saldırıyı kınayarak şu ifadelere yer verdi: "Bugün IŞİD barbarlığı ve zihniyeti, hem söylemleri hem de örgütsel yapısı ile Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ırkçılığın, her türlü ayrımcılığın ve nefretin yeniden üretiminde ve yayılmasında bir araçtır. IŞİD zihniyetinin farklı olana tahammülsüzlüğü, fiziki şiddete, sokak linçlerine, nefret cinayetlerine ve katliamlara varan boyutlara ulaşmıştır. Nefret dilini yükselten, nefret söylemini yaygınlaştıran bu anlayış, her biri insanlık suçu olan nefret suçlarını da ardı ardına işlemektedir.

ABD'nin Florida Eyaleti'nde Orlando'da yaşanan ve en az 50 insanın ölümü ve onlarca kişinin yaralanması ile sonuçlanan bu katliamın her yıl LGBT'lerin düzenlediği Onur Haftası'nda gerçekleşmesi elbette tesadüf değildir. Bugün dünyanın tüm ülkelerinde eşitlik, demokrasi ve toplumun tüm farklılıklarının varoluşuna saygı ilkelerine uygun davranılması aynı zamanda bir insan hakkı talebidir. Dünyanın her yerinde masum insanları katleden, her türlü zulmü uygulayan IŞİD'in bu homofobik saldırısı ayrımcılık, ırkçılık, nefret suçları ve söyleminin bütün ülkelerde ciddi bir sorun olarak büyüdüğüne dair işarettir. Türkiye'de de her yıl düzenlenen 'Onur Haftası' etkinliklerine yönelik tehditler, Orlando'da yaşanmış olan katliamı övücü insanlık dışı ifadeler IŞİD'ci zihniyetin örnekleri olarak sosyal ve yazılı medyada dolaşıma girmiştir. AKP Hükümeti'ni, bu tür tehditler karşısında toplantı ve gösteri hakkının korunması ve güvenlik önlemlerinin alınması doğrultusunda uyarıyoruz.

Bizler, nefret söylemi ve nefret suçlarının, ayrımcılığın hedefi olan herkesle dayanışmamızı sürdürme konusunda kararlıyız. Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle insan hakları çiğnenen ve nefrete maruz kalan tüm toplumsal grup ve bireylerin hakları yasal ve siyasal olarak korunmalıdır. Orlando'da yaşamını yitirenlerin acısını bir kez daha paylaşıyor, IŞİD barbarlığı ve zihniyeti karşısında, bütün dünya halkları ile olduğu gibi ABD halkları ile de dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.06.2016 14:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol