banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Ağustos 2016 Pazartesi 15:20
HDP İmralı Heyeti'nden 'çözüm' açıklaması

HDP İmralı Heyeti, Gaziantep'teki saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Heyet Üyesi Sırrı Süreyya Önder, Gaziantep'te katledilenlerin ailelerine başsağlığı diledi. "Son yılların özeti bir katliamlar kronolojisi olarak geçti" diyen Önder, KCK'nin bu açıklamasının bu nedenle bütün boyutlarıyla değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Ankara katliamının olduğu gün de KCK deklarasyonunun yayınlandığını hatırlatan Önder, "Aynı şekilde Antep katliamı oldu. Bu açıklamayı takip eden 5. saat içinde bu yaklaşım boşa çıkartılmak isteniyor" dedi. Önderi'in açıklamaları şöyle:

Öcalan müzakere sürecinde darbe mekaniğini bütün yönleriyle analiz etmiş ve devlete işaret etmişti. Darbeyle hesaplaşabilmek için özellik diyalog sürecini çatışmaya çeviren sürece iyi bakmak gerekiyor. Yaşanan katliamlar darbe girişimine zemin hazırlandığının göstergesiydi. HDP’nin darbe sürecinin ardından dışarıda bırakılması bir halka biz tek tipçi söylemlerimize devam edeceğiz mesajı vermek içindi.

Hükümet sözcüsü, başımıza ne geldiyse Suriye politikasından dolayı geldi, diyor. E günaydın!

Yeni bir çözüm süreci başlayacaksa bütün kesimlere büyük bir görev düşüyor. Kendimizi de dahil ederek söylüyoruz bunu. İmralı heyeti olarak çözüme katkı sunacağımızı belirtiyoruz. Ancak bu sadece bizim ya da Kürt halkının meselesi değil bu ülkenin bütün yurtaşlarının meselesidir. Dolayısıyla sorumluluk hepimizindir. Bugünden itibaren kimse bir devlet kararı beklemeden çözüme ilişkin çağrımıza dair neler yapabileceğini tartışmaya başlamalı, tüm demokrasi güçleri seferlik halinde olmalıdır. Çözüme katkı sağlayacağımızı yeniden belirtiyoruz. Ancak bu sadece bizim değil, AKP'li, MHP'li, CHP'li, herkesin meselesidir.

15 Temmuz'da gördük ki darbeciler İmralı'da kaosu tetikleme peşindedir. Hükümet'in İmralı'ya olan yaklaşımı ayırt edicidir. Öcalan’ın güvenlik, çalışma ve özgürlük koşullarına dair iyileştirmelerin barışa hizmet edeceğini yakın tarihimizden görebiliriz.

Böyle bir süreçte Meclis'in tatilde olması kabul edilebilir mi? Silahların susması için ciddi bir beklenti var.

Herkes barışı hep birlikte kurma tutumunda olmalıdır. Biz KCK'nin çağrısının önemle ele alınmasından yanayız.

Tüm kanallarda bizi konuşuyorlar, biz yokuz! Bizi geçtim, hiç mi aklınıza Antep'teki düğün sahibini aramak gelmedi?

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.08.2016 15:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177