banner200
banner235
banner225
25 Ocak 2016 Pazartesi 13:00
HDP Genel Merkezi'ni yakana verilen 7 yıl hapis ertelendi
banner188
banner213
banner230

Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar Doğan Haydar Ciritcioğlu, Aykut Dinçer, Mehmet Alan, İlker Çelen, Ali Yıldırım ve Doğan Haydar Ciritcioğlu avukatı Osman Çıtak katıldı. HDP vekilleri ise duruşmaya katılmadı. Doğan Haydar Ciritcioğlu’nun avukatı Osman Çıtak, müvekkilinin samimi beyanlarının göze alınarak beraatını istedi. Çıtak, mahkemenin aksi kanaatte olması halinde lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep etti. Sanıklar ise beraatlarını talep etti.

Taleplerin ardından Ankara 32. Asliye Ceza Hakimi İfakat Malatyalıoğlu kararını açıkladı. Hakim Malatyalıoğlu, sanıklar Aykut Dinçer, Mehmet Alan, İlker Çelen ve Ali Yıldırım’a kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçundan 6 ay hapis cezası verdi. Sanıkların duruşmadaki hal ve davranışlarını değerlendirerek cezayı 5 aya indiren Malatyalıoğlu, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Hakim Malatyalıoğlu, sanık Doğan Haydar Ciritcioğlu’na mala zarar vermekten 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Yine sanık Ciritcioğlu’na siyasi hakların kullanılmasını engelleme suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası veren Malatyalıoğlu, sanık Ciritcioğlu’na kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçundan 5 ay hapis cezası verdi. Malatyalıoğlu yine sanık Ciritcioğlu’na müştekiler Atilla Fırat ve Umut Rezzan Azizoğlu’na yönelik hırsızlık suçunu işlediğinden ayrı ayrı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Hakim Malatyalıoğlu ayrıca sanık Ciritcioğlu’na işyeri dokunulmazlığını ihlalden 10 ay hapis cezası verdi. Hakim Malatyalıoğlu, sanık Ciritcioğlu’na verilen cezaları erteledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sanıklar hakkında bina içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama ve siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar suçlarından dava açmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 13:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol