banner200
banner235
banner225
15 Mart 2016 Salı 18:00
HDP bildiriye neden imza atmadığını açıkladı
banner188
banner213
banner230

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel imzası ile yayımlanan açıklamada, "Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, Hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır" dendi.

Sputnik'ten Yurdagül Şimşek'in haberine göre,Baluken ve Demirel tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Hepimizi derinden sars

13 Mart 2016 tarihinde Ankara'da Kızılay'da meydana gelen bombalı terör saldırısı hepimizi derinden sarsmıştır.

Meclis, sorunların çözüm yeridir. Yaşanan saldırılar sonrası açıklama yapmakla yetinmek, Meclisin halktan aldığı yetkiyle sorunlara çözüm bulmak değildir. Asıl sorumluluğu ve görevi böylesi saldırıların araştırılması ve çözüm yollarının bulunması olan Meclisi bir bildiriyle sorumsuz ve görevsiz kılmak, Hükümet ve Saray çevresinin bu kurumu kendi sorumluluklarını örtme aracı haline getirme çabasıdır. Halktan alınan yetkiyle ortak bir tutum sahibi olma aracı bildiri değil, bu ve benzeri saldırıların bir daha yaşanmasını engelleyecek Çözüm Komisyonu'nun kurulmasıdır. Meclis'te grubu bulunan bütün partilere çağrımız, bir an önce bir Çözüm Komisyonu kurarak, halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmektir. Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, Hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır.

Sığ anlayışın faşizan göstergesi

Halka karşı sorumluluğu olan Hükümetin ve Saray'ın kendini aklama aracı olarak öne sürdüğü bildiri ısrarı, ‘Ya bizdensiniz, ya da teröristsiniz' sığ anlayışının, en faşizan göstergesidir. Görevini ve sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin, halka hesap vermeyenlerin Meclis üzerinden kendini aklama çabalarını ibretle izlemekteyiz.

Partimiz, şimdiye kadar yaşam hakkına yönelik tüm saldırılarda olduğu gibi en net tutum sahibi olan, sorumluluktan kaçmayan anlayışını sürdürmeye devam edecektir.

En sert şekilde kınıyoruz

Bütün halklarımızla bu büyük acıyı paylaşıyoruz. Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Halkımıza yaşatılan bütün bu acıların bizleri kardeşlik duygularından uzaklaştıramayacağını ifade ediyor, saldırıyı bir kez daha en sert şekilde kınıyoruz.

 

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.03.2016 18:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol