banner200
banner235
banner225
03 Haziran 2016 Cuma 14:40
HDP, AYM'nin kararını AİHM'e götürecek
banner188
banner213
banner230

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin "dokunulmazlıkların kaldırılmasının" önünü açacak olan Anayasa değişikliğine ilişkin olarak yapılan iptal başvurularına dair kararını açıkladı. AYM, HDP ve CHP milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

AYM'nin ret kararının açıklanmasından sonra ilk tepki HDP Adana Milletvekili ve aynı zamanda Anayasa Komisyonu üyesi olan Meral Danış Beştaş'tan geldi. Beştaş, verilen bu kararın talimatla verilmiş bir karar olabileceğine işaret ederek, "darbe teklifi" karşısındaki hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

'AYM'NİN GÖREVİ İKTİDARIN KEYFİYETİNİN ÖNÜNÜ ALMAKTIR'

Gerçekgündem'in haberine göre; Beştaş, şunları söyledi: "AYM yapılan başvurunun kabul edilmesi gereği AYM'nin kuruluş gerekçesinden kaynaklıdır. Anayasaya aykırı bir durum için başvuru merci AYM'dir. AYM kendisine verilen talimatlar doğrultusunda bu kararı vermişse bu hukuk devleti açısında çok büyük bir handikap olarak değerlendiriyoruz. AYM siyasi bir kurum değildir, mahkemedir görevi de iktidarın keyfi anayasa değişikliklerini önünü almaktır."

BİREYSEL BAŞVURU VE AİHM'E GİDİLECEK

"Dokunulmazlık kaldırılmasının" Türkiye'nin geleceği açısında çok önemli bir kavşak olarak durduğunu ifade eden Beştaş, ret kararının ayrıntılarına dair henüz bir bilginin kendilerine gelmediğini ancak ret kararına karşı bireysel başvuru ve "darbe teklifini" Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürme kararlılıklarının sürdüğünü ve bu konuda gerekli çalışmalarının sürdüğü bilgisini verdi.

'YARGIYI KENDİ GÖREVİNİ YAPMAYA DAVET EDİYORUZ'

Beştaş, "Yüksek yargı başkanlarının çay topladığı bir ülkede bu karar eleştirilerimiz haklılığını göstermiştir. Yargıyı kendi görevini yapmaya tekrar davet ediyoruz. Her ne kadar bu ülkede cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcısı 'Yargı Cumhurbaşkanı'na bağlıdır' dese de yargı hiçbir erke bağlı değildir. Buna uygun bir normlarıyla hareket edilmelidir" ifadelerini kullandı.

‘CESARETLİ BİR HAKİM ÇIKMADI’

HDP'liler gibi iptal ve yürütmenin durdurulması talebiyle AYM'ye başvuran CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise, mahkemeye yaptıkları başvurunun ardından sosyal medya hesabından konuya ilişkin "AYM'ye başvuru yapılamaz" açıklaması yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bu açıklamalarını hatırlatarak, "Bakanın bu açıklamasının ardından cesaretli hakimlerin çıkıp aksine bir karar almasını beklemiyorduk. İçerisinden geçtiğimiz süreçte hakimlerin durduğu yer de çok zor" dedi.

Hakverdi, yargılama aşamasında da gerekli başvuruyu yapacaklarını belirterek, "Diyorlar ya 'Oğlan bizim kız bizim, yargı bizim, yasama bizim', tam öyle bir durumla karşı karşıyayız. Ama bu devran böyle gitmez. Diktatörlük dediğimiz için hakkımızda davalar açılıyor. Tam da diktatörlük bir durum" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.06.2016 14:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol