banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
08 Nisan 2016 Cuma 14:00
Havuz yazarına Akın Atalay'dan cevap

Havuz Yazarı Ahmet Kekeç bugün köşesinden Cumhuriyet'i hedef tahtasına oturttu.

"Cemaat ile AKP ittifakı" günlerinde Cemaat'e, yapılan hukuksuz yargılamalara ve mesnetsiz suçlamalara sesi çıkmayan Kekeç, Cumhuriyet'i Cemaat ile işbirliği yapmakla suçlayarak bizzat Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay'a köşesinden "Ben bilmiyorum... Bunu, “Atalay” soy isimli avukat anlatsın. Gazetenin sermaye yapısını, nasıl işletildiğini, hangi konsorsiyuma karşı boynunun kıldan ince olduğunu o biliyor çünkü." sorusunu yöneltti.

Bu soruya sosyal medya hesabından yanıt veren Atalay şunları yazdı:

SENİN PATRONUN BU GAZETEDE PAY SAHİBİ

Sayın "Kekeç" soy isimli kişi, bugün Cumhuriyet'i nasıl teslim aldılar?' başlıklı yazınızda, anlatmamı istediğiniz hususların bazıları hakkında (gazetenin sermaye yapısı, nasıl işletildiği) doğrudan kendi patronunuzdan bilgi alabilirsiniz. Çünkü, sizin patronunuz, bu gazetede (Cumhuriyet Vakfı ve bağlı şirketleri haricinde) dışardan ortak olanlar arasında en yüksek 2. paya sahip kişidir. Şu somut bilgiyle anlatsam daha iyi anlayacaksınız: Sizin patronunuz Ethem Sancak'ın gazetedeki payının parasal büyüklüğü, Aydın Doğan'ın payının parasal büyüklüğünden tam 32 kat daha fazla. Yani A. Doğan'ın payı (1) ise E. Sancak'ın payı (32). Dolayısıyla, sermaye yapısını en doğru ve sağlıklı şekilde, belgesiyle beraber kendi patronunuza sorabilir, öğrenebilirsiniz.

CEMTE DESTEK VERDİNİZ

'Hangi konsorsiyuma karşı boyunun kıldan ince olduğu' sorunuza ise biz cevap verebiliriz: Bu gazeteyi kimse teslim alamaz, alamadı!.. Yayın çizgisini, politikasını beğenmeyebilir, eleştirebilirsiniz. Ama son 10 yılın mali, hukuki denetim ve teftiş edilme rekorlarını altüst eden, her bir girdisi, çıktısı, faturası,fişi didik didik edilen Cumhuriyet alnının akıyla bu sınavlardan geçti. Bu gazete hiçbir siyasi veya ekonomik güç odağının, cemaatin, grubun kontrolünde, denetiminde olmadı, olmayacak. Bu gazetede kimlerin sözünün geçtiğini merak ediyorsanız, Cumhuriyet Vakfı diye bir kurum var. O kurumun yöneticilerinin kim olduğuna bakınız, görürsünüz. Gülen cemaatiyle ilgili olarak "onlar size şunları yaptı, ne çabuk unuttunuz?" mealinde lakırdı etmişsiniz. Yok, hayır unutmadık! Ama tek başına yapmamışlardı, sizlerin destek ve işbirliğiyle olmuştu yaşananlar. Hukuksuzluklar ve suçların bir kısmının bir kısım sorumluları bugün yargı huzurundalar, biz onların adil yargılanmasını istiyoruz. Merak buyurmayın, işlenen suçların diğer sorumluları da çıkacak yargı huzuruna ve biz onların da adil yargılanmasını savunacağız.

Ha bir de tavsiye: büyük lokma yiyin, büyük lâf etmeyin. Yarın büyükleriniz, "gökten ne yağmış ki, yer kabul etmemiş" der ve bir bakarsınız aynılar aynı yerde yine buluşmuş, aynı hukuksuzluklara, yolsuzluklara devam ediyor olurlarsa, inanın bizim için sürpriz olmaz, şaşırmayız!..

BU GAZETEDE HABERCİLİK YAPILIR

Son olarak şunu da beyan edelim: Bu gazetede en sıkı muhaliflerimiz, en sevmediklerimiz için bile tetikçilik yapılmaz, habercilik yapılır.

 

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 08.04.2016 14:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177