21 Haziran 2016 Salı 10:40
'Havuz medyası'nın asker selamlama fotoğrafı TSK'ye soruldu: İşte gelen yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti sırasında Melih Altınok ve KurtulTayiz'in tören mangası önünde çektirdikleri fotoğraflar, sosyal medyada gündeme oturmuştu. Söz konusu fotoğraflar için Rotahaber'den Umut Yavuz, Genelkurmay Başkanlığı'na bir dilekçe ile başvuruda bulundu. Dilekçede, iki ismin verdiği pozlarla ilgili olarak TSK'nin herhangi bir açıklamasının olup olmayacağı soruldu.

Söz konusu dilekçe için Genelkurmay Başkanlığı'ndan yanıt geldi. Hakim Tuğgeneral/Adli Müşavir Hayrettin Kaldırımcı imzasıyla verilen yanıtta, "başvurunuz incelendiğinde; tarafınızı ilgilendiren bir bilgi talebinde bulunmadığınız, özel hayatın gizliliğine ve adli soruşturmaya yönelik bilgiler talep ettiğiniz anlaşılmıştır. Bu nedenle; ilgi (b) Kanun’un 20 ve 21’inci maddeleri uyarınca bilgi edinme hakkı kapsamında yer almayan başvurunuzdaki taleplere cevap verilmemiştir" ifadelerine yer verildi.

Genelkurmay'ın dilekçeye yanıtı şöyle:

“İlgi (a) başvurunuz ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Diyarbakır’a yaptığı ziyaret sırasında Melih ALTINOK ve Kurtuluş TAYİZ isimli iki gazetecinin tören mangası önünde çektirdikleri fotoğraflarla ilgili olarak yargı yoluna başvurulmasının düşünülüp düşünülmediğinin  tarafınıza bildirilmesini talep ettiğiniz anlaşılmaktadır.”

“İlgi (a) başvurunuz incelendiğinde; tarafınızı ilgilendiren bir bilgi talebinde bulunmadığınız, özel hayatın gizliliğine ve adli soruşturmaya yönelik bilgiler talep ettiğiniz anlaşılmıştır. Bu nedenle; ilgi (b) Kanun’un 20 ve 21’inci maddeleri uyarınca bilgi edinme hakkı kapsamında yer almayan başvurunuzdaki taleplere cevap verilmemiştir.”

“İlgi (b) Kanun’un 13’üncü maddesi uyarınca kararın tebliğinden itibaren onbeş gün içinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na itiraz hakkınız bulunmaktadır.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.06.2016 10:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol