banner200
banner222
08 Şubat 2016 Pazartesi 12:21
Hasankeyf başvurusu baraja takılmış
banner188
banner213
banner230

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen 'Zeynep Ahunbay başvurdu' demişti. Ahunbay, biz kriterlere uygun olduğunu bakanlığa bildirdik, onlar adaylık başvurusu yapmadı. Çünkü bölgede baraj yapılıyordu" dedi.

Radikal'in haberine göre, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler, Ilısu Baraj Gölü suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf için Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne başvurmadığını açıklaması tartışma yarattı. Oysa yaklaşık 10 bin yıllık geçmişe sahip Batman’ın antik ilçesi Hasankeyf'in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için STK'ler çağrı yapmıştı.

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ise, yaptığı açıklamada ’Dünya Kültür Mirası Listesi’ için belirlenen 10 kriterinden 9’unu taşıyan Hasankeyf için Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Milli Komite Yönetim Kurulu 2’nci Başkanı İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın yıllar önce başvuruda bulunduğunu söyledi.Ancak acı gerçeğin UNESCO Direktörü Mechtild Rössler'in açıkladığı gibi olduğunu Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'da doğruladı.

'BAKANLIK BAŞVURU YAPMASI LAZIM AMA...'

Radikal'e konuşan Prof.Dr. Zeynep Ahunbay şunları söyledi: "Yıllar önce biz Hasankeyf'in Dünya Kültür mirası listesi kriterlerini taşıdığını Kültür ve Turizm Bakanılığı'na bildirdik. Yazıları yazdık. Doğa Derneği de doğa çeşitliliği ile ilgili toplantılar yapıp raporları bakanlığa sundu. Dosyayı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın UNESCO'ya sunması gerekiyordu. Bakanlık baraj yapıldığı ve kentin sular altında kalacağı için başvuruyu yapmamış."

'HASANKEYF'İN DURUMU ÜZÜCÜ'

Ahunbay bu durumun üzücü olduğunu dile getirerek "Bir kültür mirası sular altında kalacak. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne açtığımız dava halen devam ediyor" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 12:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol