banner200
banner225
29 Şubat 2016 Pazartesi 16:40
Hasan Ferit Gedik davası ertelendi
banner188
banner213
banner230


Gülsuyu’nda 2013’ün Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in ölümüyle ilgili davanın görülmesine Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, biri başka suçlardan olmak üzere 8 tutuklu sanık ile 10 tutuksuz sanık katıldı. Ayrıca müştekiler Nuray Gedik, Mustafa Meray ve Gülperi Aktaş ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Evrakların okunmasıyla başlayan duruşma, TİB’den gelen CD’nin çözümü ve bazı tanıkların talimatla ifadelerinin alınması için ertelendi.

Öte yandan duruşma sonrası adliye önünde yapılan basın açıklaması sırasında polis gruba müdahale etti. Hasan Ferit Gedik’in ailesine destek için toplanan 20 kişilik grubun 'Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür' pankartını açmasıyla polis gruba müdahale etti, iki kişi gözaltına alındı. Polis otobüsüne bindirilen şahıslar ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

'KENDİLERİNİ MEŞRU GÖSTERMEK İÇİN TEKBİR GETİRİYORLAR'

Hasa Ferit Gedik ve ailesinin avukatı olan Ebru Tetik, duruşma sonrası basın açıklaması yaptı. Açıklamasında karşı tarafın duruşma alanının dışına çıkarak olayı siyasi bir boyuta taşıdığını ifade eden Tetik, “Biz bu davayla ilgili şunu görüyoruz; kendilerine çok ciddi bir politik satıh belirlemiş durumdalar. Mevcut siyasi iktidarın hoşuna gidebilecek söylemler kullanarak duruşma alanından dışarıya çıkıyorlar ve oradan sloganlarla ayrılıyorlar. Onlar kendilerini meşru göstermek için tekbir getirerek kendilerini politik bir mecraya çekmek istiyorlar.” dedi.

Açıklamasına devam eden Tetik, “Bunlar uyuşturucu satmaktan, fuhuş yaptırmaktan, cinayetten, örgüt kurmaktan, çete kurmaktan yargılanıyorlar. Ama buna rağmen kendilerini vatansever, vatan savunucusu olarak göstermeye çalışıyorlar. Bir kişi olayı üstlenmiş durumda. Geri kalanları da bu suçun gerçekte faili örgütün üyesi ama bir kişinin üzerine yıkmaya çalışıyorlar.” ifadelerine yer verdi.

POLİSTEN GAZETECİLERE MÜDAHALE

Adliye yaşanan olayları çekmeye çalışan basın mensuplarına polis müdahalede bulundu. Polis, çekim yapılmamasını istedi. Kısa süreli olarak yaşanan sözlü diyalogdan sonra olay yerinde bulunan diğer gazetecilerinde tepki göstermesiyle olay yatıştırıldı.

POLİSLER ARASINDA TARTIŞMA ÇIKTI

Duruşmadan çıkışı yapılan basın açıklamasından sonra polisin gruba müdahale ettiği sırada ilginç bir olay yaşandı. Bir sivil polisin eylem yapan şahıslardan birisini gözaltına almasından sonra, başka bir polis devreye girdi. İki polis arasında, “Ben gözaltına almıştım, sen niye alıyorsun?” şeklinde kısa bir tartışma meydana geldi. Daha sonra diğer polisler araya girerek tartışmayı bitirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.02.2016 16:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol