banner200
banner235
banner225
11 Mart 2016 Cuma 14:00
Halkbank Zencani’nin ödemesini kabul etmedi
banner188
banner213
banner230

İran yolsuzluktan idama mahkûm ettiği işadamı Babek Zencani’ye devletten çaldığı paraları geri ödemesi halinde ceza indirimi vaat ederken, geri ödeme için Halkbank’ta hesap açıldığını ama Halkbank’ın para transferi işlemini kabul etmediği ileri sürüldü. Ünlü işadamının avukatları bu durumu “Zencani’yi kasten idama sürükleme” komplosu olarak değerlendirdi.

Birinci belgeye göre, işlemi kabul etmeyen Halkbank’ın Dış Operasyonlar Departmanı’ndan Elif Ercan Sözeri, yazı göndererek, transfer için bankanın Avrupa temsilcisi Avusturya’daki Oberbank’a yönlendirmede bulunmuş.

dd

İkinci belgeye göre Malezya’daki First Islamic Investment Bank, yönlendirilen bankayla irtibata geçerek, İran Merkez Bankası’nın Halkbank nezdindeki hesabına 1.967 milyar Avro’yu nasıl aktarabileceğini sormuş. Üçüncü belgeye göre, Oberbank, “Halk Bankası ile ilişkimiz olduğu doğru, ama biz bu hizmetlerimizi sadece kendi müşterilerimiz için veriyoruz” yanıtını göndermiş. Tasnim’e konuşan avukatları, “bazı ellerin bilerek Zencani’yi idama sürüklemek istediğini” iddia etti. Zencani’nin Türkiye’deki ortağı, 17- 25 Aralık yolsuzluk soruşturulmasına gözaltına alınmış İran kökenli işadamı Rıza Sarraf. Halkbank da aynı soruşturmanın odağındaydı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.03.2016 14:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol