banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
08 Mayıs 2016 Pazar 12:40
Halkbank yüzlerce kişiyi mağdur etti

Halk Bankası’nın açtığı personel sınavında ilk üç binlik listeye giren ancak ataması yapılmayan adaylar yaşadıklarına isyan ederek hayatlarının altüst olduğunu söyledi. Kendilerine işe alınacaklarına dair söz verildiği için başka işlere gitmediklerini söyleyen personel adayları, “Yeniden sınav açılacağı duyumunu aldık. Biz 20 aydır mağdur bir şekilde beklerken, yeni sınav açılmasına anlam veremiyoruz. Hayatlarımız altüst oldu” dediler.

Halk Bankası, personel ihtiyacını karşılamak için her 2 yılda bir sınav açarak personel alımı yapıyor. Halk Bankası’nın açtığı sınavlarda belirlenen listeye girerek atanmayı bekleyen adaylar ise karşılarında muhattap bulamamaktan yakınıyor. 2014 yılının Ağustos ayında sınava giren ve Adıyaman’da birinci olan İbrahim Çiçek ile birlikte birçok mağdur aday ve yakınları yaşadıklarını Cumhuriyet’e anlattı. Aradan 20 ay geçmesine rağmen hâlâ bankaya alınmadığını anlatan Çiçek, “İmza toplayıp 30 kişi ile beraber Ankara’ya gittik. 4 bakan 12 milletvekili ile görüştük ama bir sonuç alamadık”dedi.

Çiçek, “2014’te 6 bin kişi ile birlikte Halkbank’ın sınavına girdik. 2 bin kişiyi işe aldılar. Bin kişiyi ise yedek bıraktılar. Ben Adıyaman’da 1. olmama rağmen yedek listesine girdim. Asillerin eğitimleri sırasında o dönemin Halkbank İnsan Kaynakları Daire Başkanı Erdal Çelik ‘bütün yedekler 2015 içerisinde aramıza katılacak’ diye açıklama yaptı. Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenoğlu da, ‘2015 içerisinde 50 yeni şube açıp 1500 kişiyi daha istihdam edeceğiz’ şeklinde açıklama yaptı. Açılan 50 şubede kim çalışıyor merak ediyorum. Sonunda bir tekstil fabrikasında işe girerek geçimimi sağlamaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

"Oğlum bir yaşına bastı"

Elif Ç’nin babası Murat Ç’de “Kızım yedek olduğunda Halkbank Şube Müdürlerinden biriyle konuştuk. Mutlaka alınıp bir yıl içerisinde işe başlayacağını söyledi. Bu yüzden başka bankaların sınavını kazanmış olmasına rağmen işe gitmedi. 20 ay geçti hâlâ mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Ayşegül G’nin eşi Aydın G. ise “Eşim sınava girerken hamileydi. Şu an oğlum 1 yaşında. Hayatımızı bu işe endekslemiş gibiyiz” dedi.

Halk Bankası yetkilileri ise iddialara ilişkin sorulara ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 08.05.2016 12:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177