banner200
banner222
30 Mart 2016 Çarşamba 12:20
Günay'a aylar sonra döndüğü okulunda duygusal karşılama
banner188
banner213
banner230

Ankara’daki mitinge Adana’dan katılan arkadaşları Dilan Sarıkaya ve Şebnem Yurtman’ı patlamada kaybeden Gümüşhane nüfusuna kayıtlı Günay Karakuş, saldırıda ağır yaralanıp Ankara Numune Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bağırsaklarına ve bacaklarına çok sayıda şarapnel parçası saplanıp çok kan kaybeden Karakuş’un ilk etapta yakınlarına ulaşılıp kan grubu da hemen saptanamadı. Bu nedenle genç kıza, uluslararası acil müdahale kuralları gereği 0 Rh (-) grubu kan verildi. Bu uygulama ilk başta hayata tutunmasını sağladı ancak damarlarının tedavi edilemeyecek durumda olması nedeniyle bacaklarının kesilmesi gerektiği ve verilen kanı da vücudunun kabul etmemeye başladığı ortaya çıktı.Günay Karakuş resim de yapıyordu. Son olarak patlamada hayatını kaybedenlerin de içinde bulunduğu bu resmi çizdi

PROTEZ BACAK TAKILDI

Ankara Numune Hastanesi Başhekimi Nurullah Zengin, Günay Karakuş’a uluslararası acil müdahale kurallarının uygulandığını belirterek, "Buna göre kan grubu bilinmeyen acil durumdaki hastaya her kan grubuna verici olabilecek 0 Rh (-) kan verilir. Böylece hastamız da hayata tutundu. Daha sonra gerçek kan grubunu belirledik. Hastamız B Rh (+) kan grubuna mensupmuş. Sonraki tedaviler bu kan grubu ile yapıldı. Bazen olmaması gerekirken verilen kan vücutta sorun yaratabiliyor" dedi.

Yapılan tedaviye karşın Günay Karakuş’un sağ bacağı diz altından kesildi. Protez bacak takılan Günay Karakuş, hastanedeki uzun süreli tedavinin ardından fizik tedavi görüp psikolojik destek aldı.ÇİÇEK VE PANKARTLA KARŞILANDI

Tedavi ve rehabilitasyon sürecinde Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü son sınıftaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Günay Karakuş, eskiden beri ilgi duyduğu resme de yöneldi.Bombalı saldırıda kaybettiği arkadaşlarını da gösteren resimler çizen Günay Karakuş, yarım kalan eğitimini tamamlamak için önceki gün uçakla Adana’ya geldi.Günay Karakuş’u, Adana Havaalanı’nda arkadaşları, çiçek ve ’Hoşgeldin Günay’ yazılı pankartla karşıladı. Uzun süredir ayrı kaldığı arkadaşlarını karşısında görünce çok şaşıran Günay Karakuş, duygusal anlar yaşadı.Okul hazırlıklarına başlayan Karakuş, kendini duygulandıran arkadaşlarına teşekkür ederken, yaşadıklarından olumsuz etkilendiğini belirterek açıklama yapmak istemedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 12:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol