banner200
banner222
30 Temmuz 2016 Cumartesi 10:40
'Gülen’i o zaman bile koruyorlardı'
banner188
banner213
banner230

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen tehdidinin boyutu geniş kitlelerin gözü önüne serildi. Oysa 45 yıl önce, dönemin İzmir Sıkıyönetim Askeri Savcısı Nurettin Soyer, Gülen’in laiklik karşıtı eylemleri ve örgütlenmesine dikkat çekmişti. Soyer’in hazırladığı 19 Ağustos 1971 tarihli ve 54 sanıklı iddianamede Gülen, “1 numaralı sanık” olarak yer almıştı. Hakkında 3 yıl hapis cezası istenen Gülen, 7 ay hapiste kaldıktan sonra salıverilmişti.

1998’de yaşamını yitiren Emekli Hava Hâkim Albay Nurettin Soyer’in oğlu Tunç Soyer, iki dönemdir CHP’den seçildiği Seferihisar Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor. Babasının, Gülen tehlikesini fark edenlerin başında geldiğini anımsatarak “O gün ordu babamın sergileyebildiği tavrı sergileyebilseydi, Türkiye Cumhuriyeti bugünkü noktaya gelmeyebilirdi” diyor. Gülen’in yargılandığı duruşmaların bazılarını kendisinin de izlediğini bildiren Soyer, şunları söyledi:

“Mahkeme Hâkimi Kaya Alpkartal, babama ‘gereksiz evrak getiriyorsun, boş deliller bunlar’ diye sürekli baskı yapıyordu. Fethullah Gülen’i kollayan, savcıyı zora sokan bir uslupla yürütüyordu duruşmaları. Babam sonunda reddi hakim istedi. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilkti. Hem daha rütbeli olması, hem de tarihte yaşanmamış bir örnek olması nedeniyle çıldırdı. Duruşma arasında babama yumrukla saldırdı. Diğer hâkimler, savcılar falan araya girdi. Tesadüfen oradaydım. Çocuk halimle gürültü patırtı hâlâ kulaklarımda. Babam hakikaten gözü kara biriydi. Hâkim aleyhine açtığı davayı kazandı ve 5 bin lira tazminat aldı. O dönemde bile yani 71’de, bir askeri hâkim Gülen’i koruyan bir tutum sergileyebiliyor. Demek ki bu iş çok daha öncesine kadar gidiyor.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.07.2016 10:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol