banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Nisan 2016 Pazar 17:21
GTA 5’in yapımcısına 150 milyon dolarlık dava!

İskoçyalı Leslie Benzies-Take Two’nun geçen yılki ayrılığı, pek çok söylentiye ön ayak olmuş ve yakın gelecekte fırtınalar estirebilecek bir olay vuku bulmuştu. Sonuç ise tahmin ettiğimizden bile karışık. GTA 5’in yaratıcılarından Leslie Benzies, Take Two Interactives’den 150 milyon dolarlık tazminat talep ediyor. Benzies’in açıklamasına göre bu rakamın bir kısmı, önceden kalan alacakları.
Şimdi fırtınanın gözüne (fırtınanın gözü tabiri, fırtınanın merkezi olarak nitelendirilen 0 noktası için kullanılır) değineceğiz. Leslie Benzies, 150 milyon dolarlık davasını yalnızca telif hakları ve alacaklara bağlamıyor.  Leslie Benzies’e göre asıl neden, “ücretli araştırma izni faaliyetlerini yürütmesi nedeniyle kendisine mobbing yapılması”


Benzies, 2014 yılının önemli bir bölümünü, kardeş firma olarak nitelendirilen Rockstar ve Rockstar North’u geliştirmeye çalışarak geçirdi. Sam Houser ve Dan Houser’ın hisselerini de satın almaya çalıştı. Leslie Benzies, tüm bu eylemlerini Take Two yönetim kurulu isteğiyle yaptığını savunurken, Take Two bambaşka bir görüş iddia ediyor.
Benzies’ın avutatı Christopher Bakes, “Müvekkilim, şirketi aleyhine hiçbir eylemde bulunmamış ve araştırma görevini de karşılıklı onayla gerçekleştirmiştir. Ne var ki Take Two’daki bazı tutarsız kişiler, bu eylemleri, Leslie’nin, şirketin çoğunluk hissesini ele geçirmek için yaptığı eylemler olarak görmüş ve onu görevinden ayrılmaya zorlamıştır. Hatta bu süreçte, sebepsiz yere Leslie Benzies’ın Rockstar North’daki görevini hemen bırakması için tehditler savrulmuştur. Leslie, elinden gelen tüm çabayla Rockstar ve Rockstar North’un karşılıklı isteğe dayanan ayrılığına destek olduğu için, Take Two’ya yakın bazı Rockstar Games yöneticilerinin de saldırısına uğramıştır” açıklamasında bulundu.
İnanın bu hukuki kaosu anlamak için, bizim de fazlasıyla başımız ağrıdı. Ancak tek bildiğimiz şey var: Leslie Benzies’in davası GTA 5’in yaratıcısı Take Two’yu ve Rockstar’ı, dolayısıyla oyun dünyasını derinden sarsacak. Hele hele tazminat talebi kabul edilirse, neler olacağını kim bilir?

XBox One’dan, Xbox 360 Oyunlarına Tam Destek!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 17.04.2016 17:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177