banner200
banner222
26 Mart 2016 Cumartesi 18:01
Google’ın sürücüsüz araçları erken geliyor
banner188
banner213
banner230

Amerikalı yazılım devi Google, birkaç yıldır yoğun şekilde “otonom araç” üstünde çalışmalar yürütüyor. Bu teknoloji harikalarından bazıları, trafiğe kapalı alanlarda uzaktan kontroller veya trafiğe açık alanda, her an müdahale edebilecek bir uzman sürücüyle test ediliyor.
Projenin başındaki isim Ron Medford, kısa süre öncesine kadar Amerika Motorlu Araçlar ve Trafik Güvenliği Dairesi’nin başındaydı. Ron Medford, “Pek çok otorite, bu tür bir projenin, fiiliyatla 20 yıldan önce buluşamayacağını düşünüyor. Ancak, biz, göreceli olarak otonom araçlarımızla çok daha kısa süre içinde buluşacağınızı düşünüyoruz. Yine de, henüz kesin tarih verebilecek bir pozisyonda değiliz. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde, her gün 250 milyondan fazla araç, trafiğe çıkıyor. Kullanıcıların güvenliğini, yüzde yüz sağlamadan, projeyi nihayete erdiremeyiz. Bir çok değişken mevcut. Lakin bu değişkenlere karşı her gün onlarca çözüm geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.


Ron Medford, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Kendi kendine yetebilen araçlar, hayatımızda dramatik bir değişikliğe neden olacak. Yaşam kalitesi artacak, sürücülerin konfor seviyesine zirveye tırmanacak ve açık ara, en önemlisi her yıl milyonlarca kişinin hayatını acı şekillerde kaybettiği kazalara, önemli ölçüde dur denilecek. 100 yıl önce insanlar atla seyahat ediyordu. Şimdi geldiğimiz noktaya bakın. Teknoloji, her şeyin önünü açabilecek faydalarıyla hayatımızın vazgeçilmesi oldu.”
Google’ın proje sorumlusu Ron Medford, çok çarpıcı bir noktaya da dikkat çekiyor. Medford, “Trafikteki kazaların yüzde 94’ü insan hataları nedeniyle gerçekleşiyor. Alkollü veya madde etkisinde otomobil kullanımı, pervasızlık, kural tanımazlık, en hazin sona yol açıyor. Bu, değişmek üzere. Elbette insan üretimi otonom araçlar da kaza yapacaktır. Bu kaçınılmaz. Mükemmellik, sanıldığı kadar kolay değil, gerçekçi de değil. İnsanın olduğu yerde hata da olacaktır. Bununla birlikte, şu anki rakamlarla kıyaslanamayacak kadar düşük rakamlardan bahsedeceğiz.”
Projedeki belki de en çok korkulan nokta, kötü niyetli kişilerin otonom araçlara sızıp, çirkin eylemlerini gerçekleştirebileceği olasılığı. Lakin gerek Google, gerekse proje ortağı Stanford Üniversitesi, bu konuda ciddi önlemler alıyor.

Gotham, Gıpta Edilecek Başarılarına Devam Ediyor

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.03.2016 18:01
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol