banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
29 Temmuz 2016 Cuma 12:21
Google İnternet hızımızı ölçecek

Her ne kadar fiberliyoruz denip sokakta oynansada, helikopterle şovlar yapılsada ülkemizin interneti çok büyük sorunlara sahip. Fiberin halen çok kısıtlı yerlerde kalması , AKK sorunu ve upload sorunu bunların en büyüğü. İşte bu yüzden de internet hızımızı daha çok merak edip ‘acaba kaça düştü?’ ‘AKK’ya girdim mi?’ gibi soruları kendimize soruyoruz. Google bu sorulara hızlıca yanıt bulabilmek için servisini devreye sokmuş durumda.


Bundan sonra Google’a ‘İnternet hızımı ölç’ dediğinizde Google internet hızını arama ekranı içerisinde ölçecek ve size bildirecek. Google’ın hız testinin hangi altyapıyı kullanacağı ve Speedtest gibi yaygın bir ağa sahip olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Özellik an itibariyle sadece Amerika’da kullanıma sunulmuş durumda. Ancak test aşamaları geçtikten sonra tüm dünyada yayına girmesini bekliyoruz.
Google’ın arama ekranında kendi hız testini yapması Speedtest’i etkileyip etkilemeyeceğini ise bekleyip göreceğiz. Google belki de Speedtest’in altyapısı üzerinden hizmet verecek. Belki de çok az detay sunacağı için kullanıcılar Speedtest’e yönelecek. Belki de alışkanlıklar nedeniyle pek bi değişim olmayacak. İşte bunlar hep bilinmezlikler. Kesin olan ise bu bilinmezlerin kısa sürede kesinleşeceği.
Özelliği denemek isterseniz Amerika’ya VPN ile baplanıp Google’a check my internet speed yazmanız yeterli olacaktır.
Apple başta olmak üzere tüm teknoloji şirketleri sesli asistan hizmetini geliştirmek için büyük paralar harcıyor. Apple’ın Siri’si ülkemizde de kullanılabilen en gelişmiş sesli asistanlardan birisi. Yeni gelen uygulama özelliğiyle birlikte de milyonlarca farklı işleve ev sahipliği yapabilecek. Google’ın da aynı şekilde Google Now’ı var. Amerika’da ve diğer bazı ülkelerde çalışsa da Google Now ülkemizde çalışmıyor. Ancak Google sesli asistanda sunacağı bazı özellikleri ilk olarak arama bölümünde test ediyor. Şu anda saati, kur çevirimini, hava durumunu doğrudan söyleyebilen Google bu işlevlerini geliştiriyor. Ve zamanı geldiğinde bu hizmetlerini Google Now’a ekleyecektir.

Apple Watch kan kaybediyor!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 29.07.2016 12:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177