banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Haziran 2016 Çarşamba 17:00
Gökhan Gönül Beşiktaş’a

Gençlerbirliği OFTAŞ’tan 2007 yılında Fenerbahçe’ye transfer olmuştu Gökhan Gönül. Aralıksız 9 yıl Sarı - Lacivertli formasırtında taşıdı. İyi bir emekçiydi. Vucüdunda sakatlanmadık yer kalmadı. Görevini en iyi yapanlardandı. Bazen, doktorlar “oynayamazsın” deselerde o çıktı oynadı. Geçen sezon başında Şener, Bursaspor’dan transfer edildikten sonra Gökhan tedirgin oldu.

İddiaya göre, Fenerbahçe yönetimi o gün itibarıyla Şener’e, “Seneye Gökhan’ı göndereceğiz, senin yerin daha garanti olacak” şeklinde ifade kullanmışlar. Gökhan’ın sezon başı sakatlığı uzun sürünce Şener formayı kapmıştı. Hatta geldiği gün Şener şunları söylemişti: “Hangimiz iyi olursak formayı o giyer.” Aradan 2-3 ay geçti, Gökhan formayı yeniden aldı. Sona yaklaşılınca Fenerbahçe’nin iki önemli ismi Mehmet Topal ve Gökhan Gönül için çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı.

İki futbolcunun birçok talipleri olduğu konuşulsa da Sarı - Lacivertli yönetim ne Gökhan ne de Mehmet Topal ile görüşmeye yanaşmıyordu. Yıldırım istemiyor Ali Yıldırım, Gökhan Gönül ile sözleşmeyi uzatalım demesine rağmen Başkan Aziz Yıldırım, Gökhan Gönül için “Canı isterse oynuyor, böyle futbolcu istemiyorum” diyerek ret yanıtı vermişti. Beşiktaş devreye girmişti ve Gökhan’ı almakta ısrarlıydı. Gizliden gizliye futbolcuyla görüşmelere başlanmıştı.

Bu görüşmelerin iki aydır sürekli olduğu ifade ediliyor. Gökhan Gönül yaşadığı bazı olumsuzluklara karşın yine de F.Bahçe’de kalmak için açık kapı bıraktı. Yıldız futbolcu Sarı - Lacivertlilerin menajersiz görüşelim talebine de olumlu yanıt vererek, “Menajer ücretimi kendi cebimden öderim” demiş.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.06.2016 17:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177