banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
02 Mayıs 2016 Pazartesi 13:00
Gerçek James Dean

 

1955’lerin Amerikası’nda savaş sonu kuşağının gençleri ebeveynleri gibi davranmak, onların müziğini dinlemek istemiyorlardı. James Dean tam o dönemde üne kavuştu. Los Angeles, 1955. Life dergisi için çalışan fotoğrafçı Dennis Stock, Asi Gençlik filmi için tanıtım partisi düzenleyen yönetmen Nicolas Ray’in evine gelir. Burada Cennetin Doğusu filminde başrolde oynayan henüz tanınmayan James Dean’le tanışır.

Set ve kırmızı halı fotoğrafları çekmekten sıkılmış olan Dennis, James’te değişik, yeni bir özellik yakalayarak onun fotoğraflarını çekmek ister. Patronu John Morris’i de ikna ettikten sonra James’i izlemeye başlar. Hem James hem de Dennis sanatçıdırlar fakat farklı düşünce yapılarına sahiptirler. İkisi de sorunlarına farklı biçimlerde yaklaşırlar. James anı yaşar, Dennis ise geleceği düşünür. James, Dennis’i doğup büyüdüğü Indiana’daki çiftlik evine davet eder. Geçirdikleri iki hafta süresince iki sanatçı da birbirlerinden etkilenerek olgunlaşırlar.

7 ay sonra 30 Eylül 1955’te 24 yaşındaki James Dean araba kazasında yaşamını yitirdi. Dennis Stock’la yaptığı Indiana yolculuğu onun evine son gidişi oldu. James Dean, East of Eden (Cennetin Doğusu/ 1955), Rebel Without a Cause (Asi Gençlik/ 1955) ,Giant (Devlerin Aşkı/ 1956) filmleriyle, Dennis Stock’ın fotoğraflarıyla bir efsaneye dönüştü.


Control (Kontrol/2007), The American (Centilmen/ 2010), A Most Wanted Man (İnsan Avı/ 2014) filmlerinin yönetmeni, eski fotoğrafçı Anton Corbijn, yalnız insanları anlatan, etkili, yoğun bir atmosfer yaratarak dönemin tüm özelliklerini yansıtan bir yaratıcı sinemacı. Corbijn, son dramında yalnızlık, yaşamın amacı, umut, şöhretin doğası, değer bilmek temalarını özgün bakışıyla irdeliyor.

1970’lerde James Dean–Dennis Stock dostluğuna benzer bir ilişki yaşadığını belirten Corbijn, filmini fotoğrafçı ve nesnesi üstüne kurduğunu vurguluyor: “Piyanist Herman Brood’un çok sayıda fotoğrafını çektim. Herman, Hollanda’nın en büyük rock yıldızı
oldu. Ertesi gün tüm fotoğrafçılar onun fotoğraflarını çekmek istediler. Nesnemin adeta çalındığını düşündüm”.


Filmin Özel Bölümler’inde oyuncular Robert Pattinson, Dane Dehaan, Joel Edgerton ve yönetmen Anton Corbijn’le söyleşiler, fragman yer alıyor.

Life Yönetmen: Anton Corbijn Oyuncular: Robert Pattinson, Dane Dehaan, Joel Edgerton, Ben Kingsley, Alessandra Mastronadi, Stella Schnabel/ 2015, 107 dakika, As Sanat / Format: Dvd.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 02.05.2016 13:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177