banner200
banner222
01 Eylül 2016 Perşembe 10:20
Gazeteciler Cerablus'ta... Kafa kesiyorlardı... IŞİD cephanesinde dikkat çeken detay
banner188
banner213
banner230

 

Türk gazeteciler TSK'nın desteği ile ÖSO'nun IŞİD'den aldığı Cerablus'a girdi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cerabluslular, IŞİD varken hayatlarının çok zor olduğunu söyledi. Bir Cerabluslu, "Her türlü şeyi yasakladılar. Bu yasaklara uymayanları cezalandırıyorlardı.

Kafa kesiyorlardı, internet yasaktı!

Sürekli kafa keserek idam ediyorlardı. Bazen de (uzun bir bayrak direğinin olduğu binayı göstererek) buradan aşağı atıyorlardı" dedi. Ahmed adındaki genç, IŞİD'in önce internet kullanımının yasaklandığını hatırlatarak, örgütün daha sonra telefon, televizyon ve uydu anteni gibi cihazların da kullanılmasının yasaklandığını kaydetti.

CERABLUS'TAN İLK GÖRÜNTÜLER - VİDEO

TSK destekli operasyonun başlamasından hemen sonra IŞİD'lilerin araçlarına binerek hızla kenti terk ettiğini söyleyen Cerabluslular, şu anki durumdan oldukça memnun olduklarını vurguladılar.

Beşir Ebu Udey isimli vatandaş ise, IŞİD'in Cerablus'tan çıkarılmasından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, örgütün ilçede kaldığızaman içinde kendilerine acılar tattırdığını söyledi.

Örgütün erkek ve kadınlara belirli elbiseleri giymelerinin zorunlu kılındığını belirten Ebu Udey, örgüt tarafından kadınların yüzlerinin tamamının örtülmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.

Ebu Ubeyd, örgütün söz konusu dayatmalarını uygulamayanlar için "eğitime" alındığını, ayni uygulamanın ikinci kez yapılmaması karşılığında ise bir aylık hapis cezasının verildiğine dikkati çekti.

Ahmed adındaki genç, terör örgütü IŞİD'in ilk başta İnternet kullanımının yasaklandığını hatırlatarak, örgütün daha sonra telefon, televizyon ve uydu anteni gibi cihazların da kullanılmasının yasaklandığını kaydetti.


ÖSO MİLİTANI CANLI YAYINDA HEDEFLERİNİ AÇIKLADI - VİDEO
MAYIN TEMİZLİĞİ SÜRÜYOR 

ÖSO militanları bir yandan ilerleyişini sürdürmeye çalışırken, diğer yandan Cerablus ilçe merkezi ve Türkiye sınırına yakın noktalarda IŞİD militanlarınca daha önce döşenmiş olan mayın ve patlayıcıları kontrollü şekilde imha ediyor. Patlamalar ve ardından yükselen dumanlar Türkiye tarafından da duyuluyor.

CERAPLUS'TAKİ IŞİD CEPHANELİĞİNDEKİ DİKKAT ÇEKEN DETAY - VİDEO

  Cerablus'taki IŞİD cephanesindeki dikkat çeken detay   Cerablus'taki IŞİD top ve mermi kovanları CNN Türk tarafından görüntülendi. IŞİD'e ait olduğu belirtilen kovanlarda çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Normal şartlar altında bulunması gereken top mermisi ve kovanların nereden geldiği ve nerede üretildiğine ilişkin notun IŞİD'e ait top ve mermi kovanlarda bulunmadığı görüldü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.09.2016 10:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol