banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Nisan 2016 Cuma 10:21
Galatasaray'ın teknik direktör kriteri:  'Karizmatik' değil 'Matematik'

UEFA’dan aldığı 1 yıllık men nedeniyle yeniden yapılanmaya gidecek Galatasaray yönetimi, teknik direktörünü belirlerken cezanın getirdiği sınırlamaları da dikkate almak zorunda kalacak.

Gelecek sezondan itibaren uygulayacağı yeni sistemle Sportif Direktör modeline geçmeye hazırlanan Sarı-Kırmızılılar, UEFA’nın futbol harcamaları için koyduğu 65 milyon Avro’luk sınır çerçevesinde hareket edip kadroyu şekillendirecek teknik direktör arıyor.

UEFA’nın 65 milyon Avro kısıtlaması 2016-2017 ve 2017-2018’i kapsadığı için Galatasaray yönetiminin anlaşacağı yeni teknik adamla birlikte önümüzdeki 2 sezonun yol haritasını belirleyip hayata geçirmesi gerekecek.

Hatırlanacağı üzere Başkan Dursun Özbek, “Gelecek antrenörün bu takımı taşıyabilecek karizmada olması lazım” demişti. Ancak kulübün içinde bulunduğu mali gerçekler, Sarı-Kırmızılıların teknik adam seçiminde “karizmatik” olma özelliği yerine “matematik” unsurları ön planda tutması gerektiğini ortaya koyuyor.

Florya’da bir ‘futbol aklı’ oluşturup pahalı transfer yapmama yolunu seçecek idareciler, mevcut kadrodan sözleşmesi biten ve yüksek maliyetli bazı isimlerle de yollarını ayıracak. Bununla birlikte takımın yaş ortalamasını da 27’ye düşürecek yönetim, 65 milyon Avro’yu aşmayacak biçimde bir kadro oluşturmaya çalışacak. Tüm bunlar da "karizmatik" hoca arayışının yerini "matematik" hesaplara bırakması gerektiğini gösteriyor.

1 yıl men cezası nedeniyle Avrupa arenasında boy gösteremeyecek Galatasaray, bu mali koşullar ışığında şartlarını kabul edecek bazı teknik direktör adaylarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Özellikle Lucien Favre ve Rudi Garcia isimleri yönetim içinde ağırlık kazanmış durumda. Bazı yöneticiler, bu konudaki ısrarlı sorularımız üzerine; iki hocanın, Galatasaray'ın uygulamak istediği planlara yapılan ilk temaslarda sıcak baktığı bilgisini verdi. Ancak Sarı-Kırmızılı kulübün teknik direktör listesinde Frank de Boer, David Moyes, Andre Villas Boas ve Marcelo Bielsa da yer alıyor. Galatasaray yönetimi, sezon bitmeden yeni teknik direktörüyle anlaşıp, gelecek planlamasını yapmak istiyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.04.2016 10:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177