banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Ağustos 2016 Salı 16:20
Galatasaray Yöneticisi Levent Nazifoğlu, takımdan gitmek istemeyen oyunculara sert çıktı

Levent Nazifoğlu, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde Josue Pesqueira için düzenlenen imza töreninde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Umut Bulut, Tarık Çamdal ve Olcan Adın'ın durumlarının sorulması üzerine Nazifoğlu, "Gelen tüm teklifleri reddediyorlar. Artık zorlamıyorlar. Nereden teklif gelirse, 'Hayır' diyorlar. Burada Olcan'ı ayrı tutuyorum. Onun gayretleri var. Umut için son olarak İsviçre ekipleri St. Gallen ve Zürich'ten teklifler geldi ancak onları da reddetti." diye konuştu.

"BÜTÇE PROBLEMİ VAR AMA GOLCÜ PROBLEMİ DE VAR"

Nazifoğlu, transfer döneminin sonlarına gelinirken golcü ihtiyaçlarının bir kez daha net olarak görüldüğünü belirtti. Podolski'nin sakatlığı nedeniyle Kardemir Karabükspor maçında Eren Derdiyok'un yalnız kaldığını anlatan Nazifoğlu, "Bir yerde bütçe problemimiz var ama golcü problemimiz de var. Nasıl halledebiliriz diye bakıyoruz. Yarın veya öbür gün başkanımızla görüşeceğiz ve bu konu gündeme gelecek." ifadelerini kullandı.

Santrfor mevkisine Podolski ve Eren Derdiyok'u zorlayacak bir oyuncu almaları gerektiğine dikkati çeken Levent Nazifoğlu, şunları söyledi:
"Forvete transfer edeceğimiz oyuncu Podolski ve Eren'i zorlamayacaksa, zaten almanın bir anlamı yok. Üçüncü forvet olarak bence Podolski ve Eren ayarında birini almamız lazım. 'Bir kenarda dursun, sakatlık olursa oyuna girer' düşüncesiyle bir oyuncu alırsak, ne kadar katkı sağlayacağı şüpheli. Ben o tür bir transfere karşıyım. Paramız varsa, iyi bir santrfor alalım. Yoksa da katkı vermeyecek birini almaya karşıyım. Tabii bu konu yönetim kurulunda tartışılacak ve hocamızın isteklerine de bakılacaktır." Lassana Diarra transferinde henüz bir gelişme olmadığını ve Rusya'daki görüşmelerden çıkacak sonucu beklediklerini anlatan Nazifoğlu, Caner Erkin konusunda ise bir temasları bulunmadığını dile getirdi.

"BİZ ZOR GÜNLERDE GELEBİLİRİZ"

Levent Nazifoğlu, Ünal Aysal'ın dönemine vurgu yapılarak, "Üç-dört sene önce böyle bir görevde olmayı ister miydiniz?" sorusuna, sitemli yanıt verdi. O dönemde kulübün imkanlarının çok daha geniş olduğuna vurgu yapan Nazifoğlu, "Üç-dört sene önce bayağı bir para harcandı. Kulübe de yine önemli rakamlar girdi. Öyle zamanlarda bizim gibi emekçiler yer bulamazlar. Biz buraya ancak böyle zor günlerde gelebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

"BAZI PROBLEMLERİMİZ VAR"

Galatasaray'ın dün Kardemir Karabükspor ile yaptığı maçın ardından takımda gördükleri durumu anlatan Nazifoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Geçen sene maç başına koşu mesafeleri 101-102 kilometre civarıydı. Dün ise 109 kilometre koşmuşuz. Rakibimiz ise 118 kilometre koşmuş ve sanırım ligimizin bugüne kadarki en yüksek koşu mesafelerinden birini yakaladılar. Çok koştular ve oyunumuzu çok bozdular. İyi oyun kuramadık. Şu anda kondisyon problemimiz çok değil. Takım olma konusunda bazı problemlerimiz var. Bunun için de zaman gerekli. Bir takım sıkıntılar olduğu belli. Bu konuları bugün konuştuk, yarın yine konuşacağız. Sıkıntıları yok edene kadar kaynağını araştıracağız." Nazifoğlu, Eren Derdiyok ve Tolga Ciğerci'nin Kardemir Karabükspor karşısında başarılı performans ortaya koyduklarının aktarılması üzerine, "Göreve geldiğimizde, problemleri tespit ederek doğru transferler yapmaya çalıştık. Gördüğümüz kadarıyla bu oyuncular beklentileri karşıladılar. Tabii ki bir maçlık performansla karar veremeyiz." diye konuştu.

Selçuk İnan'ın performansının eleştirildiği yönündeki soru üzerine ise Nazifoğlu, "Ben buna katılmıyorum. Beşiktaş maçının en fazla koşan oyuncusuydu. Kardemir Karabükspor maçında ise zaten takım olarak etkisizdik. Sneijder kreatif bir oyuncu ve rakipler ona özel önlem alıp 2-3 kişiyle baskı yapıyorlar. Rakip onunla uğraşırken, diğer alanlarda yaratıcı olmamız gerekiyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 23.08.2016 16:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177