banner200
banner235
banner225
16 Şubat 2017 Perşembe 19:40
Galatasaray Üniversitesi: Binasız üniversite olur hocasız üniversite olmaz
banner188
banner213
banner230

Galatasaray Üniversitesi’nde, KHK’lerle ihraç edilen akademisyenler için  üniversitede bir basın açıklaması düzenlendi.

“Binasız üniversite olur, hocasız üniversite olmaz” başlıklı açıklamada, üniversitelerin temel görevinin ifade hürriyeti, özgür düşünce ve araştırma ortamının sağlanması olduğu belirtilerek ihraç edilen akademisyenlerin görevlerine iade edilmesi talep edildi. Yapılan açıklama şöyle:

KHK yoluyla gerçekleştirilen ihraçlar keyfî ve hukuksuzdur. Üniversitelerin temel niteliği olan düşünce, araştırma ve ifade özgürlüğünü fiilen ortadan kaldırmaktadır. Meslekten ihraç edilen akademisyenler hangi kanıtlara dayanılarak suçlandıklarını bilmemekte ve kendilerini savunma hakları ellerinden alınmaktadır. Üniversitenin yarınını öngöremediğimiz bu belirsizlik ortamı, öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm üniversite bileşenlerini kaygılandırmaktadır. Zira üniversitelerde öğretim ve araştırma faaliyetleri sürdürülebilir olmaktan hızla uzaklaşmakta ve Türkiye üniversitelerinin uluslararası saygınlığı gitgide azalmaktadır.

Galatasaray Üniversitesi’nden öğretim elemanları olarak siyasi ve idari yetkilileri, KHK yoluyla yapılan hukuksuz ihraçları durdurmaya, herhangi bir somut kanıta dayanmaksızın şu ana dek meslekten ihraç edilmiş olan tüm meslektaşlarımızı görevlerine iade etmeye ve hukuk devletinin temel prensiplerine uymaya davet ediyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2017 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol