banner200
banner235
banner225
26 Nisan 2016 Salı 14:00
Fransız Bakan: Avustralya ile 50 yıllığına evlendik
banner188
banner213
banner230

Fransa Savunma Bakanı Le Drian, Avustralya'da kazanılan ihalenin binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağını açıkladı.     

Fransa'nın, Avustralya'nın açtığı 50 milyar dolarlık nükleer denizaltı ihalesini kazanması ülkede sevinçle karşılandı. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransız DCNS şirketinin ihaleyi kazanmasının, Fransa'da binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti. Europe-1 radyo kanalına konuşan Le Drian, “Bu uzun sürecek bir ihale ve Fransa'da binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak. Avustralya ile 50 yıllığına evlendik.” ifadesini kullandı.

12 nükleer denizaltı inşası ile ilgili olarak Avustralya'nın da üretim açısından aktif olacağını kaydeden Le Drian, denizaltı inşaatı sürecinin kaçta kaçının Fransa'da gerçekleşeceği konusuna ise açıklık getirmedi.     

Avustralya Kraliyet Donanması için inşa edilecek 12 denizaltı ile ilgili ihale, Avustralya'da da 2 bin 800 kişiye iş imkanı sağlayacak. Avustralya'nın 15 Şubat 2015 tarihinde açtığı ihaleye Japonya, Almanya ve Fransa başvuruda bulunmuştu. Avustralya'nın, yakın ilişkilerden dolayı bu ihaleyi Japonya'ya vermesi bekleniyordu.

İhalenin Fransa'ya verilmesi kararının ardından büyük hayal kırıklığı  yaşayan Japonya, üzüntü duyduğunu belirterek Avustralya'dan tatmin edici bir açıklama beklediğini bildirdi. İhaleyi Fransızlara kaptıran Japonya'nın Avustralya'ya karşı nasıl bir tutum alacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 14:00
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol