banner200
banner225
10 Şubat 2016 Çarşamba 12:20
Fransa'dan vatandaşlıktan çıkarma ile önemli karar
banner188
banner213
banner230


Le Figaro gazetesinin haberine göre, Meclis’te gece geç saatlerde yapılan oylama ile 14 oy farkla kabul edilen kanun teklifi vatandaşlığın düşürülmesini öngörüyor.

Vatandaşlıktan düşürme kanunu Fransa’da ilk gündeme geldiğinde kanun hem Fransızlar hem de başka bir ülkenin vatandaşı olanlar için tasarlanıyordu. Ayrıca Fransa kanunlarında hiç kimse vatansız bırakılmayacağı için sadece çifte vatandaşların Fransız vatandaşlıklarının düşürülmesi planlanıyordu.

Daha sonra kanun teklifi, bu durumun çifte vatandaşlar ile sadece Fransız vatandaşları arasında "adalette eşitlik" ilkesine ters düşeceği, bu sebepten "çifte vatandaşlık" konusuna atıfta bulunulmaması gerektiği görüşü ile yendien hazırlandı. Teklif dün gece geç saatlerde148 hayır oyuna karşılık 168 evet oyuyla ile kabul edildi, 22 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Eğer teklif kanunlaşırsa kimin vatandaşlığı kaybedeceğine bir hakim karar verecek, bu karar "vatandaşlıktan çıkartılıp" vatansız kalmak yerine vatandaşlık haklarının elinden alınması olabilecek, vatandaşlık hakları ellerinden alınanlar seçme ve seçilme hakkını kullanamayacak ayrıca, devletin herhangi bir kuruluşunda devlet memuru olarak çalışamayacaklar.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2016 12:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol