banner200
banner235
banner225
26 Ağustos 2016 Cuma 17:00
Fransa'dan 'haşema' kararı: Yüksek mahkeme 1 sahil kasabasında yasağı kaldırdı
banner188
banner213
banner230

İngiltere'nin The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Fransa'nın en yüksek idari mahkemesi, Villeneuve-Loubet sahil kasabasında uygulanmaya başlanan haşema yasağının kaldırılmasına karar verdi. Pek çok insan hakları örgütünün ve aktivistin tepki gösterdiği söz konusu yasağın Villeneuve-Loubet'de kaldırılmasının yasağın uygulanmaya devam ettiği diğer bölgelerdeki yasakların da kaldırılmasını teşvik etmesi bekleniyor.

Fransa'nın 15 sahil kasabasında getirilen yasağın metninde doğrudan haşema veya Fransa'daki adıyla "burkini" kelimesi geçmese de "herhangi bir dinle bağlantıya işaret eden sahil kıyafetlerinin giyilmesinin yasaklandığı" ifade ediliyor. Haşema giyimine getirilen yasakların nedeni olarak "toplum düzenini ve laiklik ilkesini korumak" gibi gerekçeler öne sürülüyor.

Villeneuve-Loubet'te yapılan duruşmada, yasağın kaldırılmasını destekleyen avukatlar, koyulan yasakların 'toplumda daha çok panik yarattığını ve kıyafete kısıtlama getirmenin temel insan haklarına aykırı olduğunu' savundu.

Uyurken geldiler, haşemasını zorla çıkarttırdılar

Sarkozy: Tekrar seçilirsem haşemayı tamamen yasaklayacağım

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.08.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol