banner200
banner222
12 Haziran 2016 Pazar 13:00
Fransa'da Türk - Hırvat alarmı!
banner188
banner213
banner230

Marsilya'da İngiliz ve Rus taraftarlar arasında yaşanan olayların benzerinin, Türk ve Hırvatlar arasında da yaşanması için tedbirler artırıldı. Fransız Televizyonu da bu sabahki yayınında o tehlikeyi işaret etti.

Rusya ve İngiltere taraftarları arasında Marsilya'da çıkan olayların Türkiye-Hırvatistan maçına da sıçrama tehlikesi olduğu duyuruldu. İki takım taraftarlarının Paris'teki maç öncesi ve sonrasında karşı karşıya gelmelerinden korkuluyor.

Fransız televizyonları ve bugün çıkan gazeteleri, Parc des Princes'deki maç için uyarılarda bulundu. Marsilya'da yaşanan olaylarının benzerlerinin Türk ve Hırvat taraftarlar arasında çıkabileceği ifade edildi.

Ülkenin güvenlik birimlerinin Türkiye-Hırvatistan maçını, dört kademe üzerinden üçüncü derece riskli olarak belirledikleri ortaya çıktı. EURO 2016 elemelerinde, 2014 Kasım'ında İtalya ile oynadıkları maçta Hırvat taraftarların çıkardığı olaylara dikkat çekildi, bu sebeplerle güvenliğin üst düzeye çekildiği vurgulandı.

'Ne kadar güzelsin' krizi

Öte yandan Hırvatistan'ın EURO 2016 resmi şarkısı seçilen Lijepa Li si (Ne kadar güzelsin) isimli şarkıyla ilgili kriz doğdu. SOS Racisme'nin başını çektiği Fransız bir çok ırkçılık karşıtı sivil toplum örgütü, bu marşın yasaklanmasını talep etti.

Hırvatlar'ın marşı yasaklansın!

Şarkıya 'Şoven, saldırgan ve şiddet içerikli' olarak niteleyen kuruluşlar, Bosna Hersek topraklarının işgalini yücelten sözlerle Balkanlar'daki savaşların hayaletinin tekrar diriltildiğine dikkat çekti. UEFA, Fransa Spor Bakanlığı ve Hırvat Futbol Federasyonu'na başvurular yapıldı. (milliyet)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 12.06.2016 13:00
Anahtar Kelimeler:
FutbolSporHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol