banner200
banner235
banner225
01 Haziran 2016 Çarşamba 15:20
Fransa'da Euro 2016 öncesi büyük kriz
banner188
banner213
banner230

Devlet Demiryolu Şirketi SNCF yüksek hızlı tren seferlerinin yüzde 60'ı, diğer seferleri ise üçte biri ila yarısının yapılabileceğini açıkladı.

Anayasadaki bir boşluktan yararlanılarak parlamentonun alt kanadından oylama yapılmadan geçirilen tasarı bu ay Senato'nun gündemine gelecek.

Sosyalist Cumhurbaşkanı Francois Hollande, aylardır süren grevlere ve geçen perşembe günü polis ve protestocular arasında çatışmalara dönüşen yürüyüşlere karşın, tasarının geri çekilmeyeceğini söylemişti.

Muhalefetteki Muhafazakâr politikacı Nicolas Sarkozy Hollande'ı kriz yönetiminde "en başından beri her şeyi yanlış yapmakla" suçladı.

Eski Cumhurbaşkanı Valeurs Actuelles dergisine yaptığı açıklamada "Tasarıyı parlamentodan zorla geçirmek müzakereyi engelledi. Fikirlerin parlamentoda tartışılmasını engellerseniz, tartışma sokaklara taşınır" dedi.

Ülkenin en güçlü sendikalarından CGT'nin öncülüğünde son üç ayda düzenlenen sekizinci demiryolları grevi dün gece başladı.

14 Haziran'da genel grev

İngiltere ve Almanya'ya yapılan hızlı tren seferleri normal tarifesinde sürerken, İspanya ve İtalya'ya giden hızlı seferlerin yüzde 40'ının yapıldığı bildiriliyor.

CGT Paris metrosu ve başkentteki diğer toplu ulaşım hizmetlerinde de yarından itibaren grev çağırısı yaptı. Ancak başkentteki grevlerin hayatı çok olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Grevlerin hava ulaşımının da istihdam yasasındaki değişikliklerle doğrudan ilgili olmayan bir anlaşmazlık yüzünden çıkılacak grevle olumsuz etkileneceği söyleniyor.

Petrol rafinerilerindeki grev de devam ediyor. Ancak AFP Haber Ajansı yakıt istasyonlarındaki arz sorununun kayda değer ölçüde çözüldüğünü bildirdi.

Fransa'da çalışanlar istihdam yasasındaki değişiklik tasarısının Senato gündemine geleceği 14 Haziran'da genel greve gidecek.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 15:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol