banner200
banner235
banner225
09 Şubat 2016 Salı 13:40
Fındık üreticilerinden siyah çelenk
banner188
banner213
banner230

Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Hasan Kozoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, fındık fiyatlarının düşmesi halinde TMO’nun 50 bin ton fındık alımı yaparak piyasaya gireceği sözü verdiğini kaydetti, sözün tutulmasını beklediklerini söyledi.

8 LİRAYA KADAR GERİLEDİ

Sezon başında 13 lira olan fındığın fiyatının yükselmesini beklerken 8 liraya kadar gerilemesiyle zor durumda kalan üreticiler, düşüşten sorumlu tuttukları İtalyan devi Ferrero’nun tesisi önünde eylem düzenledi. Trabzon, Giresun, Ordu ve Artvin Ziraat Odaları başkanları, yöneticileri ve üreticilerden oluşan yaklaşık 200 kişi, dünyanın en büyük fındık ithalatçısı konumundaki İtalyan firması Ferrero’nun Trabzon’un Arsin ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ferrero-Oltan Entegre Fındık İşleme Tesisi önüne siyah çelenk bıraktı.

'TEKELLEŞME VAR'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, burada yaptığı açıklamada, Karadeniz’de 400 bin ailenin geçimini sağlayan ve yıllık 2.8 milyar dolar döviz kazandıran fındığın, tarım ihracatının altıda birini oluşturduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Fındığı üreten çiftçi olmadan fındıktan bahsedilemez. Ne esnaf, ne tüccar ne de ihracatçı kalır. Fındıkta serbest piyasa şartları yoktur. Alıcısı az, satıcısı yüz binlerce olan bir yapı, tekelleşmeye gidiş vardır. Ülke için bu kadar önemli bir ürün, 400 bin fındık üreticisi aile, sahipsiz bırakılamaz, kaderleri birkaç şirketin insafına terk edilemez. Yabancı şirketlerin amacı bellidir; piyasayı ele geçirmek, tekel olmak, daha sonra da fiyatı istediği gibi belirlemek. Emanete bırakılan fındığı piyasaya sürdüren, emanete ihanet eden bu şirketlerin güvenilir olmadığı açıktır. Bunların tekel olup fiyatı istedikleri gibi belirlemesine izin vermeyeceğiz. Fındıkta oynana oyun ortadadır. Daha işin başında rekolte oyunlarıyla fiyatları düşürmeye çalışan bu kesim, karşılarında her zaman çiftçinin temsilcisi Ziraat odalarını bulacaktır.”

'BAKAN ÇELİK TMO’NUN ALIM YAPACAĞI SÖZÜNÜ VERDİ'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le de konuyu görüştüklerini belirten Hasan Kozoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu oyunu bozarken devletin de arkamızda olduğunu bilmemiz gerekir. Nitekim TZOB yönetim kurulu olarak ziyaret ettiğimiz bakanımız Faruk Çelik, fındık fiyatlarının düşmesi halinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) muhakkak surette uygun bir fiyatla 50 bin tonun üzerinde fındık alarak piyasaya gireceği sözünü verdi. Karadeniz’de fındıktan geçimini sağlayan milyonlarca kişi bakanımız ve hükümetimizden bunu beklemektedir. Bakanımız Faruk Çelik, TMO’nun 50 bin ton fındık alacağı sözünü yerine getirmelidir. Oynanan oyunlarla 10 liranın altına düşen fındık, TMO’nun da müdahalesiyle yeniden 15 liralara çıkarılmalıdır.”

'ÜRETİCİDE 20, MARKETTE 53 LİRA'

Üreticide 20 lira olan iç fındığın kilosunun marketlerde 53 liraya satıldığını belirten Kozoğlu, “Fındıkta üreticiden tüketiciye yüzde 160 civarında artış var. Bunun kabulü mümkün değildir. Üretici yeterince kazanamazken, tüketicinin de makul fiyatlarla fındık tüketemediği ortadadır. Bu çarpıklık giderilmeli, oligopol halini almış piyasa yeniden düzenlenmeli, kazak-kazan anlayışıyla hem üretici, hem tüketici kazanmalıdır” ifadesini kullandı.

Polisin de tesis önünde güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasının ardından fındık üreticileri olaysız şekilde dağıldı.

2015’TE FERRERO’YA SATILDI

2002 yılından bu yana Türkiye’nin fındık ihracat rekortmenliğini elinde bulunduran Oltan Gıda, 2015 yılı başında dünyanın en büyük fındık ithalatçısı konumundaki İtalyan devi Ferrero’ya satılmıştı. Oltan Gıda, satıştan önce de yıllık yaklaşık 60 bin tonluk ihracatının yüzde 70’ini Ferrero’ya yapıyordu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 13:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol