banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Ağustos 2016 Pazar 12:21
Final Fantasy 15 için resmi açıklama

Square Enix’e yakınlıkları ile tanınan pek çok internet sitesi (Başta Kotaku), Final Fantasy 15’nin piyasaya sürülüş tarihinin ertelendiğini iddia etmişti. Ne var ki kimi kaynaklar Kasım sonunu, kimi kaynaklar ise Eylül sonunu işaret ediyordu.
2016 başında, şirketten yapılan açıklamalar Ağustos-Eylül arasındaki bir tarihe vurgu yapıyordu. Maalesef serinin hayranları biraz daha beklemek zorunda.


Efsanevi Rol Yapma Oyunu (RPG) Final Fantasy’nin 15.halkasının 30 Kasım’da raflardaki yerini alacağı, yapımcı Square Enix’in tepedeki isimlerinden Hajime Tabata tarafından duyuruldu.
Hajime Tabata, “Geliştirme takımımıza, oyuna cila atması için ek zaman vermek zorunda kaldık. Oyuna ait çok beklenti var ve Final Fantasy markası bu beklentileri karşılamak zorunda. Ekibe, ben ve bazı çalışma arkadaşlarımın da katıldığını vurgulamak isterim. Yaratıcılık kademesini biraz daha ileri taşımak istiyoruz. Şu ana kadar yapılan şeyler harika ama biz, mükemmelin peşindeyiz. Sizden, alçak gönüllülükle sabrınızı rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Aslında tüm bu süslü sözlerin satır arasına bakarsak, Square Enix’in tepe yönetiminin bazı ögeleri beğenmediğini fark ediyoruz. Öyle ki Hajime Tabata ve ekibi, çalışmaya bizzat dahil olmuş.
Yapım öncelikle Microsoft Xbox One ve Sony PS4 platformlarında satışa sunulacak. PC versiyonunun ise, bir terslik gerçekleşmezse 2017’nin ilk çeyreğinde raflardaki yerini almasını bekliyoruz.
Windows 10’a Hacker’lar Bile Saygı Gösterdi!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.08.2016 12:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177