banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
15 Eylül 2016 Perşembe 15:39
Filiz Kerestecioğlu: Seçilen yol savaş yolu oldu

Belediyelere kayyım görevlendirilmesini eleştiren HDP İstanbul Eş Başkanı Erbaş, "Belediyeler halkın özdeğerleridir, evidir, bütün hilelere rağmen kazanılmış mevzileridir. Kolay kazanılmayan mevzileri asla ve asla terk etmeyeceğiz. Bu konudaki kararlılığımızı her yerde göstereceğiz" dedi.

"MASALARDA GÖRÜŞEREK HALLEDİLEBİLİRDİ"

"Kayyumla hiçbir şekilde yerel yönetim olmaz" diyen Kerestecioğlu da "'Belediyelere sizler mi seçildiniz? Biz size orayı yönettirmeyeceğiz' diyorlar. Olmaz öyle şey; yönettireceksiniz. Biz oraları ve o insanları nasıl seçtiysek bundan sonrasında da yöneteceğiz. Bütün bu yollar aslında masalarda görüşerek halledilebilirdi. Oysa seçilen yol savaş yolu oldu. Ve buradan güçlenerek çıkacaklarını zannediyorlar" ifadesini kullandı.

"SEVGİYİ YAŞATIRSANIZ ANCAK ALLAH'A YAKLAŞABİLİRSİNİZ"

HDP'li Hüda Kaya ise şöyle konuştu:

"İçinde bulunduğumuz Kurban Bayramı Allah'a yakınlaşmak demek. Bugün bayramlarda binlerce hayvanı kesenler, hayvanları kurban ettiklerini ve Allah'a yaklaştıklarını zannedenler, zalimler sizlere söylüyorum; insanlığın davasına sahip çıkarsanız Allah'a yakınlaşacaksınız. İnsanların vicdanına hitap ederseniz, düşüncelerine saygı duyarsanız, yaşam haklarına saygı duyarsanız, adaleti gerçekleştirirseniz, sevgiyi yaşatırsanız ancak Allah'a yaklaşabilirsiniz. Hayvanları kesmekle bayram bayram olmayacak. Allah'ın böyle bir bayrama da ihtiyacı yok. Sizin böyle kurbanlarınıza da ihtiyacı yok"
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ
Bu arada program sırasında polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı; HDP binasının bulunduğu caddeye TOMA konuşlandırıldı. Açıklamaların ardından önlemler normale döndü.
(FOTOĞRAF)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.09.2016 15:39
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177