banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Eylül 2016 Perşembe 10:20
Fikret Orman: Güzelliklerle tarihe geçelim

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, dün BJK TV’de katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Deplasman yasağının kalkması için öncü olduklarına değinen Orman, Şampiyonlar Ligi’ndeki Dinamo Kiev maçının bilet fiyatlarının da düşeceği müjdesini verdi. Beşiktaş Başkanı’nın açıklamaları şöyle:

Vodafone Arena’da ilk derbi olması çok hoş. Uzun zaman sonra deplasman yasağı kalkacak. Bu işte öncülüğü biz yaptık. Futbol taraftarla güzel bir şey. Seyircilerin birbirlerini kızdırmaları, karşılıklı tezahüratlar... Tüm tribün gruplarımıza sesleniyorum, efendi duruşlarını sergilemelerini, sakin olmalarını istiyorum. Tahrik olmamalılar. Taraftarlarımız Beşiktaşlı duruşunu derbide göstermeli. Kimse tahrik olmasın. Kazanarak, güzelliklerle tarihe geçelim.

‘Tüm biletler bitti’

Biz biletleri Galatasaray Kulübü’ne vereceğiz, onlar kendi taraftarlarına satsınlar biletleri. Onlar gelecek, biz gideceğiz. Fenerbahçe gelecek, biz de oraya gideceğiz. Bunlar olacak. Çağrıyı biz yaptık zaten. Bütün biletler satılmış vaziyette. Full oynayacağız. Umarım tarihe güzel anılarla geçen bir derbi olur. Derbi öncesi sürprizimiz var. Taraftarlarımızla bütünleşen bir sürpriz olacak. Bunun çalışmaları yapılıyor. Herkes beğenecek. Dinamo Kiev maçı bilet fiyatlarını düşürme kararı aldık.

‘Parçalamaya çalıştılar’

Beşiktaş’ın önü kesilmek için adımlar atılmaya başlandı. Biz bu fotoğrafı 101. yılımızda da gördük. Bütün Beşiktaşlıları provokasyona gelmemeye çağırıyorum.

Uslu’ya yanıt

Fikret Orman, Fenerbahçe Kulübü Basın Sözcüsü Mahmut Uslu’nun, “TFF ve hakemler Beşiktaş’ı kolluyor anlamış değilim’’ şeklindeki açıklamalarına cevap olarak, “Rakiplerimizle polemik yaratmamak gibi bir duruşumuz var. Oyunlara gelme niyetinde değiliz. Galatasaray ile bir maç yapacağız ve Beşiktaş sayesinde Fenerbahçe’nin Galatasaray ile yakınlaşmasına sevindim” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.09.2016 10:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177