banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Mayıs 2016 Cuma 15:20
Figen Yüksekdağ'dan Nusaybin açıklaması

Partisinin Ağrı Doğubeyazıt'taki programı çerçevesinde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Nusaybin'deki olaylar hakkında açıklamada bulundu. Nusaybin'de sivillerin öldürüldüğünü söyleyen Yüksekdağ "Katledilen her bir sivilin sorumlusu BM İnsani Zirvesi'ndeki bildiriye dahi imza atamayan AKP-Saray iktidarıdır" dedi.

Yüksekdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bugünün ana muhalefet partisi de HDP'dir. Yakın geleceğin demokratik iktidar alternatifi de HDP'dir.

Şimdiye dek dokunulmazlıklar değil, halklarımızın cesareti ve savunduğumuz haklı davanın meşruiyeti bizim tek güvencemiz oldu.

AKP-Saray iktidarı onca ülkeyi toplayarak BM İnsani Zirvesi'nde şov yapmayı biliyor ama insan hakları bildirgesine imza atmıyor.

Sivil halkın güvenliğini sağlayan bildirgeye imza atmayan devlet, tüm dünyanın gözü önünde "Sivil katliamı yapacağım" dedi.

Nusaybin'de katledilen her bir sivilin sorumlusu BM İnsani Zirvesi'ndeki bildiriye dahi imza atamayan AKP-Saray iktidarıdır.

DEMİRTAŞ: O HİTLERİN YOLUNDA

Bitlis'te yurttaşlarla bir araya gelen HDP Eş Gnel Başkan Selahattin Demirtaş, burada yaptığı konuşmada "Pek kitap okumaz ama, belli ki Hitler'in kitabını okumuş. Diyor ya, "Biz Hz Peygamber'in yolundayız" yalan. O Hitler'in yolunda" dedi. 

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"Artık Kürt yoktur demiyoruz" diyorlar. Bu kadar mücadeleden sonra zaten Kürt yoktur deseniz sizi tımarhaneye koyarlar.

Saray'daki "Biz yaratılanı yaradan ötürü severiz" diyor ya, en büyük yalanı bu. Kökü yalan, kökü. Bunların varlığı yalan üstüne.

Pek kitap okumaz ama, belli ki Hitler'in kitabını okumuş. Diyor ya, "Biz Hz Peygamber'in yolundayız" yalan. O Hitler'in yolunda.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.05.2016 15:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177