banner200
banner235
banner225
26 Kasım 2016 Cumartesi 13:40
Fidel Castro için dünyadan taziye mesajları
banner188
banner213
banner230

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro 90 yaşında yaşamını yitirdi. Castro'nun yaşamını yitirmesi hakkında liderler arasından ilk açıklama Meksika'dan geldi.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Twitter'dan yaptığı açıklamada 'Küba devrimi lideri ve 20. yüzyılın simgesel referansı Fidel Castro'nun ölümü nedeniyle yastayım" dedi.

RUSYA'DAN TAZİYE MESAJI

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov Twitter'dan yaptığı açıklamada "Fidel Castro öldü. Küba halkına ve Kübalı dostlara başsağlığı diliyorum. Castro dünyayı değiştirenler arasında en büyüklerden biriydi. Dünya onu hatırlayacak" dedi.

Puşkov, ​ABD'nin bu ülkeye yönelik 'ekonomik savaşına' rağmen Castro'nun ayakta kaldığını da hatırlattı.

GOPRBAÇOV: EN SERT ABD BLOKAJINA DİRENDİ

Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov Fidel Castro'nun 'en sert ABD blokajına karşı direnip ülkesini güçlendirdiğini' söyledi. Rusya Federasyonu Komünist Partisi (RFKP) Başkanı Gennadiy Zyuganov da Castro'nun anısını ölümsüzleştirmek için her şey yapacaklarını söyledi.

Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov da Castro'nun ölümü sonrası bir mesaj yayınladı.

Rus basınına konuşan Gorbaçov " En sert ABD blokajına karşı direndi ve ülkesini güçlendirdi. Üzerinde devasa bir baskı varken o ülkesini blokajdan çıkarmayı başararak bağımsız gelişim yoluna soktu" dedi.

RUSYA KOMÜNİST PARTİSİ: CASTRO'NUN ANISINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

Rusya Federasyonu Komünist Partisi (RFKP) Başkanı Gennadiy Zyuganov da Castro'nun anısını ölümsüzleştirmek için her şey yapacaklarını söyledi. Küba halkı ve gezegenimizdeki tüm insanlara başsağlığı dileyen Zyuganov, " Gurur duyulacak ve takip edilecek bir insan gitti. Eminim ülkemiz dostlarını hatırlıyor ve onun anısını ölümsüzleştirmek için her şey yapacak" dedi.

Castro'nun günümüzün en büyük politikacısı, en büyük devlet adamlarından biri ve çok cesur bir insan olduğunu kaydeden komünist lider, "Onu çok yakından tanıyordum. Tüm hayatını emekçi halka adayan çağımız politikasının devi, adalet ve onur mücadelesinin örneği. Onlarca suikastı atlatan bu adam, kendi halkını koruyordu" diye konuştu.

Castro'nun son zamanların en büyük hatibi olduğunu vurgulayan Zyuganov, "Castro aslında insanlığın çürümüş vicdanını yeniliyordu. Başta eğitim ve sağlık alanında, kalkınmaya büyük yeteneğini yatırdı. Küba sadece Latin Amerika değil tüm dünyaya örnek ülke oldu. Küba'da ortalama yaşam süresi birçok zengin ülkeden daha uzun" yorumda bulundu. Zyuganov, Castro Küba'sının Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla başlayan olağanüstü koşulları da başarıyla atladığını belirterek, "Dayandı ve zafere ulaştı" dedi.

VENEZÜELLA'DAN CASTRO MESAJI

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'nun ölümünün ardından taziye mesajı yayınladı.

Maduro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada " Granma'nın Meksika'dan ayrılmasından 60 yıl sonra, Fidel yaşam için mücadele eden ölümsüzlerin arasına katıldı. Daima zafere doğru" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.11.2016 13:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol