banner200
banner222
09 Ekim 2016 Pazar 02:20
FETÖ’yle mücadelede ters ‘YÖN'
banner188
banner213
banner230

Hükümetin KHK’lere dayanarak İMC, Hayat TV, Özgür Radyo ve Yön Radyo’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda radyo ve televizyonu kapatarak mühürlemesi “darbenin siyasi ayağına dokunulmuyor, medya ve ifade özgürlüğü yasaklanıyor” tepkilerini artırdı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hükümet, gazete televizyon ve radyoları kapatmak için artık mahkeme kararına ihtiyaç duymuyor. Hükümetin elinde “sorgulanamaz” ve “denetlenemez” nitelikte 8 adet KHK bulunuyor. Hükümet bu KHK’leriyle gazete televizyon ve radyoları gerekçe açıklamaksızın kapatabiliyor. Okuyucu, izleyici ve dinleyiciler bir sabah kalktıklarında gazete, televizyon ve radyolarının kapatıldığını öğreniyor. 15 Temmuz’un ardından başlayan bu uygulama içinde geçtiğimiz hafta Hayat TV, İMC TV ve Yön Radyo’nun aralarında bulunduğu 22 medya organını kapatarak mühürledi. Kapatılan bu medya kuruluşları arasında özellikle Yön Radyo ile ilgili AKP’den gelen gerekçe tepkileri daha da büyüttü. Hükümet hiçbir gerekçe açıklamamasına karşın, “Yön Radyo 24 saat müzik yayını yapıyor, darbeyle ne ilgisi var. Terörle ne ilgisini buldunuz” sorularının karşısında edindiğimiz bilgilere göre AKP’liler, “Yön Radyo İstanbul’da Fethullahçı bir işadamına ait binada faaliyet gösteriyor, bu nedenle kapatıldı” savunması yapıyor.

AKP binaları kapatılmadı

AKP’nin bu iddiası doğru olup olmadığı bir yana “Fethullahçı bir işadamının mülkiyetinde iş yeri sahibi olmak suç sayılıyorsa AKP binaları neden kapatılmadı” sorusuna sebep oldu. Bu soru çerçevesinde 15 Temmuz’un ikinci haftasında AKP İzmir İl Başkanlığı’nın bir gece yarısı apar topar taşınması örnek gösterildi. İzmir’de AKP İl Başkanlığı’nın Fethullahçı bir işadamına ait binada kiracı olarak bulunması nedeniyle taşınmak zorunda kaldığı belirtilmişti. Dün de AKP Giresun İl Başkanılığı’nın darbe girişiminin 3. ayında hala Fethullahçı olarak aranan işadamına ait bir binada kiracı olarak faaliyetini sürdürdüğü ortaya çıktı. AKP’li yetkililer binadan taşınmayacaklarını belirterek “ne var bunda” savunmasını yaptı.

İnandırıcılık sorunu

Yön Radyo’nun kapatılmasına ilişkin AKP’den gelen “Fethullahçı mülkiyetinde faaliyet gösteriyor” gerekçesi de inandırıcı bulunmuyor. Yön Radyo’nun ağırlıklı olarak bir müzik kanalı olması ve daha çok Aleviler tarafından dinlenmesi gerçekliğine de kulislerde vurgu yapılıyor.

Siyasi ayak

Yön Radyo’nun kapatılmasına karşın AKP il başkanının “Ne var bunda” diyebilmesiyle ortaya çıkan çifte standart, “darbenin siyasi ayağının üzerine gidilmiyor” tepkilerini daha da artırdı. Darbenin siyasi ayakları korunurken TV, gazete ve radyoların kapatılarak haber alma hakkı ve ifade özgürlüğünün yasaklanması kaygıları artırdı.

Hak ve adalet

Yön Radyo’ya ilişkin AKP kulislerinde bu gerekçenin ifade edilmesine karşın İMC, Hayat TV başta olmak üzere diğer medya organlarının neden kapatıldığının gerekçesi ise halen açıklanmıyor. Aynı operasyonla kapatılan ve “Şirinler de mi yasaklanıyor” tepkisine neden olan Kürtçe çizgi film kanalı Zarok TV’yle ilgili sorulara tek satır karşılık gelmiyor

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.10.2016 02:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol