banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
03 Mayıs 2016 Salı 17:00
Fenerbahçe 109 yaşında

Fenerbahçe, kuruluşunun 190. yılı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Sarı - Lacivertli kulübü ziyaretinin 98. yıl dönümünü düzenlenen törenle kutladı.

Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada, Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde gerçekleştirilen törene, kulüp asbaşkanı Tahir Sarıoğlu, yönetim kurulu danışmanı Vedat Olcay, genel koordinatör Tamer Yelkovan, amatör şubeler koordinatörü Fikret Çetinkaya, Yüksek Divan Kurulu ve kongre şube kaptanları, eski sporcular, altyapı antrenör ve sporcularının yanı sıra, Fenerbahçe Koleji öğrencileri ile kulüp çalışanlarının katıldığı belirtildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Yüksek Divan Kurulu Genel Sekreteri Suavi Eman'ın, Fenerbahçe kültürüyle yetiştiklerini vurgulayarak, "Hepimiz tek yürek olup el ele verirsek yasaların, laikliğin hiçe sayıldığı bugünlerden aydınlıklara çıkabiliriz." ifadelerini kullandığı kaydedildi.
Fenerbahçe Kulübü Tarih, Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Sertaç Kayserilioğlu’nun da İstanbul’un işgal yıllarındaki Fenerbahçe Kulübü’nün durumunu, işgal güçleri tarafından kulübün kapatılmasını anlatan bir konuşma yaptığı bildirildi.
Fenerbahçe Koleji ve altyapı sporcularının, Atatürk konulu yaptığı konuşmalar ve okuduğu şiirlerin ardından törenin 10. Yıl Marşı ile sona erdiği belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 03.05.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177