banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
10 Mart 2016 Perşembe 19:00
Fatih Terim: “Ölüm grubundayız”

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Riva’da konuk ettiği Katar basınına önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Takım’ın Avrupa Şampiyonası’ndaki hedeflerinden Arda Turan’ın Barcelona macerasına, Katar’ın 2022 Dünya Kupası ev sahipliğinden gelecek futbol projelerine kadar bir çok konuya değinen Terim’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“ARDA, BARCELONA’YA FAYDALI OLACAK”

Atletico Madrid’den Barcelona’ya yüksek bir bonservis bedeliyle transfer olan milli oyuncu Arda Turan ile ilgili konuşan Terim; “Arda Turan, Barcelona’nın yeniden 3 kupayı kazanmasına yardımcı olabilir. Uzun aradan sonra geri dönüp yeni takımıyla futbol oynamak kolay değil. Arda bu adaptasyon sürecini kolayca atlattı. Barcelona ve bizim için çok önemli bir futbolcu. Barcelona’da yaptığı başlangıçtan çok memnunum. İyi oyuncu olmasının yanı sıra çok da iyi bir insan. Fransa’da ondan iyi bir performans bekliyorum. Bizim yıldızımız Arda Turan.” dedi.

“FRANSA’DA ÖLÜM GRUBUNDAYIZ”

Euro 2016 öncesi yapacakları hazırlık maçlarına ve takımın durumuna değinen Terim; “Oyuncularım iyi çalışıyor. 1 yıldan fazla bir süredir maç kaybetmedik. Şimdi Fransa’ya hazırlanıyoruz. İsveç ve Avusturya ile hazırlık maçları yapacağız. Sonrasında Antalya’ya gideceğiz. Orada biri İngiltere ile olmak üzere iki maçımız daha olacak. Şampiyonada ölüm grubu çektiğimizi düşünüyorum. Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti. Diğer gruplardan daha zor bir grubumuz var ama gruptan çıkmayı umuyoruz.” dedi.

“KATAR’IN 2022 DÜNYA KUPASI EV SAHİPLİĞİ”

Kasım 2015’te Katar ile yapılan hazırlık maçında ülkedeki futbol ortamını ve 2022 Dünya Kupası hazırlıklarını değerlendiren Terim; “Arap ve Müslüman bir ülke olan Katar için Dünya Kupası’ne ev sahipliği yapmak çok önemli. Hazırlık maçı için Doha’ya gittiğimizde 2022 Dünya Kupası için hazırlıkları gördük. 2-3 günlük çok iyi ağırlandık. Müslüman ve dost bir ülke olarak bu konuda Katar’a yardımcı olmak istiyoruz. O turnuvaya katılmamız halinde ülkeye birçok Türk taraftarın gideceğini düşünüyorum. Umarım bunu başarırız.” diye konuşan Terim, Katar Milli Takımı ile ilgili şu sözleri kullandı:

“Katar beklediğimden daha iyiydi. İyi bir maç oldu ancak Dünya Kupası için gelişmeyi sürdürmeliler. Daha yüksek seviyeye çıkmalılar. Katar’ın 2022 Dünya Kupası’nı en başarılı şekilde organize edeceğine eminim. Stadyumlar ve diğer projeler oldukça güzel. Milli takımları da aynı derecede iyi. Elimden ne gelirse Katar’a bu yolda yardımcı olmak için her şeyi yaparım. Çünkü gönül bağımızın olduğu bir ülke.” (Hürriyet)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 10.03.2016 19:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177