banner200
banner235
banner225
25 Mayıs 2016 Çarşamba 19:00
Fas'ta halka açık alanda gazete okuma yasağı teklifi
banner188
banner213
banner230

Fas İletişim Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Gazete Yayıncıları Federasyonu (GYF) temsilcileriyle yapılan görüşmede, federasyonun talebiyle yeni basın kanununda birtakım düzenlemeler üzerinde görüş birliğine varıldığı belirtildi.

Açıklamada, “GYF Yönetim Kurulu üyeleri ile yapılan görüşmede, umuma açık alanlarda matbu neşriyatın okunmasının yasaklanması, internet üzerinden yayın yapan gazetelere verilen kamusal reklamların artırılması, matbu neşriyat için istenen şartların hafifletilmesi, ulusal gazetelere destek olmak için özel bir fon oluşturulması, bakanlığımızın reklam pazarı araştırmasında konfederasyondan da üyelerin bulunması konusunda görüş birliğine vardık.” ifadelerine yer verildi.

Fas'ta mali kriz içindeki gazeteler, ekonomik sıkıntılarını aşabilmek ve yayınlarına devam edebilmek için basın kanununda değişiklik yapılmasını talep ediyor.

Fas İletişim Bakanlığı'nın 2012 yılından bu yana üzerinde çalıştığı yeni basın kanunu tasarısıyla ilgili görüşmelerin Danışmanlar Meclisi'nde gelecek ay başlaması bekleniyor. Buradaki görüşmelerin ardından tasarının Temsilciler Meclisi'nde ele alınıp yasalaşması bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.05.2016 19:00
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol