banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
03 Ekim 2016 Pazartesi 10:40
FARC’dan tazminat

Latin Amerika ülkesi Kolombiya, ABD’nin müttefiki olması sebebiyle dönem dönem içinden çıkılmaz hal alan 52 yıllık iç savaşa noktayı koymayı amaçlayan barış anlaşmasını dün halkoyuna koydu. Hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan barış anlaşması için Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un “Reddedilirse B planı yok” uyarısı eşliğinde dün referandum düzenlendi. Anketlerin yüzde 55-65 bandında ‘evet’ öngörüsünü sağlama almak için FARC tarihi bir adım daha attı.

Mal varlığı beyanı

Cuma günü FARC liderlerinin bir katliamın kurbanlarıyla yüzleşme ve özür dileme buluşmasının ardından FARC’dan önemli bir açıklama geldi. FARC, parasal kaynaklarını ve mal varlığını “tam bir açıklık içinde” beyan edeceğini ve iç savaş kurbanlarına tazminat ödeyeceğini duyurdu. Anlaşmaya karşı çıkanlar, örgütün zengin olduğunu ama tazminat ödemeye yanaşmayacağını savunuyordu. 1980’lerde uyuşturucu kaçakçılığı yapan, günümüzde madencilik ve taşımacılık alanında yatırımları bulunan örgüt, tüm mali kaynaklarını savaş için kullandığı, tazminat ödeyecek nakdi olmadığı savından ‘hayır’ kampanyasını ikna edebilmek için vazgeçti.

Uribe: Son şans

ABD’nin askeri desteğiyle FARC’ı yok etmek için savaşan ama sağcı milislerle sivil katliamlarına imza atan eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe ise hayır kampanyasının başını çekti. Dün Uribe “Santos’un FARC’e verdiği hediyeleri geri almak için tek fırsatı kaçırma. Ülken için hayır oyu ver” diye tweet’ledi. 260 bin ölü, 45 bin kayıp ve 7 milyon evsiz yaratan iç savaşı bitirecek anlaşmanın halkın onayını alması halinde FARC gerillaları, askeri faaliyetlerini ve silahlarını bırakacak, suçlarını itiraf edip af kapsamına alınacak ve siyasete atılabilecek.

Türkiye de akıllarda

‘Evet’ kampanyasına destek veren halk müziği sanatçısı Jorge Velosa, “Türkiye’nin her zaman barış içinde yaşamasını diliyorum. Türkiye’nin bizim kadar büyük acılar yaşamamasını umut ediyorum” mesajını gönderdi.

Referandum öncesi düzenlenen gösterilerde ‘hayır’ kampanyası, FARC Başkomutanı Timochenko’nun Kolombiya Devlet Başkanı olması ihtimaline dikkat çekerek anlaşmanın reddedilmesi çağrısı yaptı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 03.10.2016 10:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177