banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Ocak 2016 Pazartesi 08:40
Esad güçleri tam gaz Türkiye sınırına ilerliyor

Rusya’nın havadan desteklediği Suriye hükümet güçleri, Lazkiye vilayetinin Türkiye sınırına yakın büyük stratejik öneme haiz bir kasabasını daha ele geçirdi. Lazkiye’nin kuzeydoğusuna düşenTürkmen kasabası Selma’nın ardından Rabia’yı da cihatçıların elinden alan hükümet güçleri, Kaideci cihatçıların Türkiye ile ikmal yollarını da kesmiş oldu.

Türkiye sınırına 12 km mesafedeki Selma’dan sonra Türkmen ile Kürt Dağı arasındaki Rabia’yı almak için dün Rus savaş uçaklarının desteklediği Suriye ordusu üç koldan operasyon başlattı. Şiddetli çatışmalarda 23 cihatçı öldürülürken, 160 cihatçı da yaralandı. Yaralanan cihatçılar sınırda bekletilen ambulanslarla Hatay’daki hastanelere kaldırılırken, Rabia çevresindeki cihatçıların da Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçtıkları öğrenildi.

Nusra’ya ağır darbe

Selma gibi Rabia da Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin Lazkiye’deki kalesiydi. Rabia’yı alarak Türkmen Dağı ile Kürt Dağı arasındaki bölgeyi kapatan hükümet güçleri, artık bu dağlara ilerleyecek. Yine Lazkiye ile İdlib arasında ve Nusra ile Ahrar’ın kontrolünde bulunan Cisr eş Şuğur kasabasının ve ardından İdlib vilayetinin kurtarılmasının da yolu açılmış oldu.

‘Rusya komuta ediyor’

Muhaliflerin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hükümet güçlerinin Lazkiye’deki ilerleyişinde Rusya’nın hava bombardımanın kilit rol oynadığını ve operasyonu kısmen Rus subayların komuta ettiğini ileri sürdü. Gözlemevi’ne göre, bu ilerleme Rus ve Suriye hükümet güçlerinin Türkiye sınırına dayanmasını sağlayacak.

İBADİ: TÜRKLERİ IŞİD’LE SAVAŞIRKEN GÖREN YOK

Irak Başbakanı Haydar İbadi, “IŞİD’le savaşmaya niyeti olmayan” Türkiye’nin Irak’ın Başika bölgesindeki birliklerini çekmesini istedi. “Ben IŞİD’le mücadele ettiğinizi gösteren hiçbir şey göremiyorum ve görmeyi umuyorum” diye konuşan İbadi, “Türkler, sorun olarak öncelikle Kürtleri değil, IŞİD’i görmeli. Türkiye’deki bombalı saldırıların sorumlusu IŞİD’di. Ankara, IŞİD’i ciddiye almalı” tavsiyesinde bulundu. Türkiye’nin PKK ile mücadelesini Irak ve Suriye’ye genişletmek istediğini belirterek “Ankara’nın askerlerini Irak’tan tez zamanda çekmesinde ısrarcıyız” vurgusu yapan İbadi, Ankara’nın Osmanlı Devleti’ni yeniden canlandırmak istediğini de dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.01.2016 08:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177