banner200
banner222
21 Şubat 2016 Pazar 09:40
Esad, ateşkes için şartlarını açıkladı
banner188
banner213
banner230

Suriye devlet başkanlığına bağlı bir basın kuruluşu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın "Askeri operasyonları durdurmaya hazır olduğumuzu söyledik. Ama konu daha önemli faktörlerle bağlantılı... Mesela teröristlerin bunu pozisyonlarını ilerletmesini engellemekle alakalı," dediğini aktardı.

ESAD'A GÖRE ATEŞKESİN KOŞULLARI

Esad, her ateşkesin "diğer ülkelerin, özellikle de Türkiye'nin, daha fazla terörist ve silah ya da her türlü lojistik desteği engellemeyi garanti altına almalı" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, 10 sene içinde Suriye'nin düzeleceğini ve kendisinin de 'kurtarıcı' olacağını iddia etti. Esad, "Suriye iyi olacaktır ve ben bu ülkeyi kurtaran adam olacağım. Şu anda bu benim işim ve görevim." dedi.

İSPANYOL GAZETESİNE DE KONUŞTU

İspanyol El Pais gazetesine de röportaj veren Esed, Rusya ve ABD arasında varılan ateşkes anlaşmasını şartlı kabul edeceğini belirtti.

Ateşkesin karşı karşıya gelen iki ülke veya iki ordu arasında arasında olduğunu kaydeden Beşşar Esed, "Operasyonlara son verme terimini kullanmak daha iyi olur." dedi.

Türkiye'ye yüklenen Esad, "Ateşi kesmekle iş bitmiyor. Diğer ülkelerin de, özellikle Türkiye'nin, teröristlere insan ve silah ya da her türlü lojistik destek vermesini yasaklamak lazım." ifadelerini kullandı.

"BAŞARIMIZI RUS VE İRAN DESTEĞİNE BORÇLUYUZ"

Başarasını Rusya ve İran'ın desteğine borçlu olduğunu itiraf eden Esed, "Şüphesiz Rus ve İran'ın yardımı bizim başarımızda esas unsur oldu." şeklinde konuştu.

Esad, "10 sene içinde kendinizi nasıl görüyorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi: "Önemli olan ülkemi nasıl görüyorum. Çünkü ben ülkemin bir parçasıyım. On sene sonra Suriye'yi kurtarmış olmak istiyorum. Bu demek değildir ki başkan olarak devam edeyim. Bu sürede benim vizyonumdan bahsediyorum. Suriye iyi olacaktır ve ben bu ülkeyi kurtaran adam olacağım. Şu anda bu benim işim ve görevim."

On sene sonra iktidarda olup olmayacağını değerlendiren Esed, "Benim amacım bu değil. İktidarda olmak beni ilgilendirmiyor. Benim için eğer Suriye halkı isterse olurum, istemezse olmam. Eğer ülkeme yardım edemiyorsam hemen bırakmam gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 21.02.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol