banner200
banner235
banner225
03 Şubat 2016 Çarşamba 10:40
Erzurum'da imzacı akademisyen üniversiteden uzaklaştırıldı
banner188
banner213
banner230

 

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Ramazan Kurt, 'Barış için Akademisyenler Bildirgesi'ni imzaladığı gerekçesiyle geçen 14 Ocak günü sabahı, Erzurum'da kaldığı evde gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Ramazan Kurt, burada 'susma hakkını' kullandı ve adliyeye sevk edildi.

Ramazan Kurt, 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini, devletin yargı organlarını alenen aşağılamak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılama, terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından tutuklama talebiyle 2'nci Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan Ramazan Kurt, yurt dışına çıkma yasağı konularak serbest bırakıldı.

Ardından Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ramazan Kurt hakkında başlatılan soruşturma dosyası yetkisizlik kararı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü de imza olayının ortaya çıkması ile birlikte hakkında idari soruşturma başlatılan Ramazan Kurt'u görevinden tedbirli olarak uzaklaştırdı.

Uzaklaştırma kararını öğrenmesinden sonra ailesinin bulunduğu İzmir'e gittiğini aktaran Ramazan Kurt, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bunların hepsi siyasi. Hiçbir hukuki dayanağı yok. Sadece bende değil, bütün akademisyenler fiilen yaklaşık 3 haftadan bu yana akademik işlerini bırakıp kendi dertlerine düştüler. 11 Ocak günü bana uzaklaştırma vermişler ve benim bundan haberim yok. Okula gidiyorum, öğretmenlik yapıyorum ama okuldan uzaklaştırılmışım. Angarya işleri yaptırmaya devam ediyorlar. Tarafıma uzaklaştırma aldığıma dair hiçbir yazı gelmedi. Bunu 15 Ocak'ta öğrendim. Otomasyon sistemine ve üniversite mail adresime giremiyordum. Bunun sebebini öğrenmek için enstitüyü aradığımda rektörlük tarafından uzaklaştırma verildiğini söylediler. Üniversiteden tedbiren uzaklaştırma aldım. Hakkımda idari soruşturma da başlatıldı. Geçen Cuma günü yazılı ifade gönderdim, sonucunu bekliyorum. Ailem İzmir'de onların yanına geldim. Erzurum'da artık yaşama koşullarım kalmadı. Eşyalarımı alıp İstanbul'a yerleşmeyi düşüyorum."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.02.2016 10:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol