banner200
banner222
22 Mart 2016 Salı 09:40
Erdoğan'dan Ivan Bebek'e tepki!
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Braga-Fenerbahçe maçının hakemi Ivan Bebek’i maçı katletmekle suçladı. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve kulüp başkanları ile temsilcilerini İstanbul’da kabul eden Cumhurbaşkanı, yaklaşık 2 saat 45 dakika süren toplantıda pek çok konudaki düşüncelerini paylaştı.

Erdoğan, Braga’nın fahiş hakem hatalarıyla Fenerbahçe’yi elediğine dikkat çekerken, “Hırvat hakem çok taraflı bir yönetim gösterdi. Maçı resmen katletti. Fenerbahçe haksız bir şekilde elendi” değerlendirmesinde bulundu.

"UEFA ÖN YARGILI"

Kulüpler Birliği Vakfı’nın Süper Lig A.Ş. ile ilgili sunumunu ilgiyle dinleyen Cumhurbaşkanı, sürekli not alırken, “Güzel bir proje... Elbette destekliyorum. Ancak şunu unutmayın. Kulüplerin gelirlerinin artması demek harcamalarının da artması anlamına gelmemeli. Büyük rakamlardan söz ediyorsunuz. Dolayısıyla bu projenin çok ciddi bir denetim mekanizması olmalı. Biliyorsunuz UEFA’nın mali fair-play kriterleri var. Son olarak Galatasaray’ın başı yandı. Süper Lig A.Ş.’nin de bu aşamada çok dikkatli olması gerek. UEFA Türkiye’ye karşı ön yargılı. Kulüplerimizin UEFA ile herhangi bir sıkıntı yaşamaması lazım” ifadelerini kullandı.

Gümüşdağ’ın Vakıf olarak aynı hassasiyeti taşıdıklarını ve tüm kulüplerin ortak mutabakatı olduğunu söylediği kabulde, Süper Lig A.Ş.’nin kurulmasına yönelik 18 kulübün anlaşmaya vardığı ve ıslak imzasını taşıyan metin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Cumhurbaşkanı, spor danışmanı Hidayet Türkoğlu’nun da hazır bulunduğu toplantıda konuyu ilgili birimlere inceleteceğini söyledi.

TERÖRE ORTAK TAVIR

Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin terör tehdidi nedeniyle ertelenmesinin de gündeme geldiği kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kulüplerimizin ortak tavrını takdirle karşılıyorum. Millet olarak terör belasını ortadan kaldıracağız. Bunun için topyekün bir seferberlik gerekiyor. Maçın ertelenmesi kararı çok ciddi bir terör tehdidi nedeniyle alındı. İlgili bakanlarımız bana gerekli bilgileri verdi. Maçın oynanmamasının en doğru karar olduğu konusunda hemfikir kaldık” şeklinde konuştu.
Gümüşdağ teröre tepki olarak süper ligin 27. haftasında oynanacak maçlara “teröre hayır” pankartıyla çıkacaklarını kaydetti.

TEK TEK DİNLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan kulüp başkanları ve temsilcilerinin sorunları da tek tek dinlerken, not alması dikkat çekti. Kulüplerin vergi, tesis, KDV, amatör branşlar gibi konularda sıkıntılarını dile getirdikleri toplantıda, borçların devlet bankaları tarafından teminat gösterilerek ötelenmesi konusu ise gündeme gelmedi.

ÖZBEK: UEFA'YA TAŞIMAYALIM

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek öncelikle Süper Lig AŞ’nin kurulması gerektiğine dikkati çekerek, “18 takım belli kriterler çerçevesinde pay alsın ki, ligimiz en üst seviyeye çıksın” dedi.

Sarı-kırmızılı kulübün finansal fair play konusunda yaşadığı sıkıntının ardından UEFA’dan aldığı Avrupa organizasyonlarından bir yıl men cezasıyla ilgili deneyimlerini paylaşan Özbek, “Fair play konusunda kriterler ve yaptırımlar belli. Oraya (UEFA) kadar taşımaya gerek yok. Önce kendimizi disipline edelim” ifadelerini kullandı.

"HALA BİZİ İZLİYORLAR"

Kulüp başkanlarını dinlerken, UEFA ile Finansal Fair Play konusunda yaşanan sorunlar konusunda da bilgi alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zaman zaman konuşmaların arasına girerek saptamalarda bulundu.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, yaşadıkları süreci anlattı, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da, “Hâlâ bizi izliyorlar” diyerek UEFA’nın takipte olduğunu dile getirdi. Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta da 24 Mart’ta Cenevre’ye giderek UEFA’ya bir sunum yapacaklarını belirtti.

FENERBAHÇE, BAŞKANSIZ TEMSİL EDİLDİ

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında Fenerbahçe, Gençlerbirliği ve Torku Konyaspor kulüpleri yönetici düzeyinde temsil edilirken, diğer 15 kulübün başkanı toplantıda yer aldı. Fenerbahçe adına toplantıya Şekip Mosturoğlu ve Mithat Yenigün katıldı. Mosturoğlu, kulüp başkanı Aziz Yıldırım’ın olmaması konusunda, “Fenerbahçe Kulübü, bu ailenin içinde birlik ve destek içindedir” ifadesini kullandı. (Hürriyet)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.03.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol