banner200
banner235
banner225
28 Haziran 2016 Salı 06:00
Erdoğan'dan İsrail anlaşması detayları ve Rusya'dan 'özür' açıklaması
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsrail'le yapılan anlaşmayı değerlendirdi ve "Anlaşma sürecini kardeşlerimizle istişare içinde yürüttük" dedi. Erdoğan, Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlerin ailelerine 2'şer milyon lira ödeneceğini belirtirken, Gazze'ye gönderilecek insani yardım gemisinin bayramdan önce yola çıkacağını söyledi. Erdoğan, daha önceden Başbakan Binali Yıldırım'ın 10 bin tonluk yardımı taşıyacağını belirttiği yardım gemisi için "14 bin tonluk gemi ile gıda, giyim, ayakkabı bu tür şeyleri de inşallah Mersin’den yola çıkmak suretiyle Gazze’ye ulaştıracağız" diye konuştu.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği mektupla ilgili de "Üzüntülerimi ilettim" dedi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan'ın yazdığı mektupta "Özür dilerim" ifadesini kullandığını söylerken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın mektupta "Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar" ifadelerinin kullanıldığını söylemişti.

'Erdoğan, Rusya'dan özür dilemedi' diyenlere yanıt: 'İzvinite' dedi

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Şu ana kadar 700 kadar şehit verdik ama 8 bine yakın da teröristi etkisiz hale getirdik.

"Devlet içinde devlet olmaz. Ne demiştik, ininize gireceğiz. Ve girdik. Aileleri böldüler, milleti böldüler, anneyi evladından ayırdılar ve şimdi bak güvenlik güçlerimiz hepsini tek tek topluyor. Bizim tek devletimiz var, o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir, başka yok.

"Koskoca AB, bizdeki mevcuda göre çok küçük sayılabilecek mültecinin yol açtığı krizi bile yönetemedi. Bizim tekliflerimiz kabul edilip, destek verilseydi bugün bölgede durum çok farklı olacaktı.

"Suriye'de bu katliama ortak olan herkes eninde sonunda hesabını verecektir."

İsrail ile ilişkiler

"Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat konusundaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum. 2010 yılında Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara gemisinin basılıp 10 vatandaşımızın şehit edilmesinin ardından sorunlu bir döneme girmiştik. Bu hadisenin ardından iki ülkenin arasındaki ilişkileri düzeltmek için ABD başta olmak üzere hep girişimler oldu. Biz en başından beri İsrail’le ilişkilerin düzeltilebilmesi için 3 şartın yerine getirilmesi gerektiğini söyledik.

"Birincisi resmen özür dilemelidir dedim. 2013 yılında ABD Başkanı Obama’nın şahitliğinde bu özrü şahsen ifade etti. Kendileri tarafından da ifade edildi. İkinci şartımız İsrail’in Mavi Marmara’da şehit edilen masumların ailelerine tazminat ödemesiydi. Prensipte üzerinde anlaşılan bu şartta 20 milyon dolar olarak rakamın kesinleştirilmesiyle yerine getirilmiş oldu.

"Üçüncü şartımız Mavi Marmara şehitlerinin amacı olan, canlarını verdikleri Gazze’deki yaşayanların şartlarını iyileştirmekti. Elektrik ve su altyapısını, ya dedik limana bir elektrik enerjisi veren gemi yerleştirilem ya da Almanların işlettiği bir santral var, bunun da bütün şebekelerini biz yenileyeceğiz. Su maalesef sıkıntı, bunun için de denizden su arıtalım veya sondaj dedik. Bu nokta bunu da kabul ettiler. Hatta hatta gerekirse yılda 50 milyon metreküp suyu kendilerinin vermesi noktasında da bir beyanda bulunduk. Gıda, sağlık gibi temel ihtiyaçlara kadar Türkiye aracılığıyla yardım ulaştırılabilecek. 14 bin tonluk gemi ile gıda, giyim, ayakkabı bu tür şeyleri de inşallah Mersin’den yola çıkmak suretiyle Gazze’ye ulaştıracağız. Türkiye olarak bu sürecin tamamını Filistinli kardeşlerimizle istişare içinde yürüttük. Kendileri bu gelişmeleri olumlu değerlendirdiler.

"Gazze’deki Filistinlilere nefes aldıracak, mağduriyetleri düzeltecek adımları atacağız. Gemi yola çıkıyor."

Rusya ile ilişkiler

"Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik adımları attık. Rusya ile ilişkileri geliştirme konusunda gönderdiğim mektupla her iki mektupla hayra olacağına inanıyorum. Kendisine yaşanan hadiseden ötürü duyduğum üzüntüyü ifade ettim. Her ülkenin zararına olan mevcut durumu geride bırakarak ilişkilerimizi süratle iyileştireceğime inanıyorum."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.06.2016 06:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol