banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Ağustos 2016 Çarşamba 17:19
Erdoğan'dan 'Fırat Kalkanı' harekâtı için ilk açıklama, Salih Müslim'e sert yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye düzenlediği harekât için açıklama yaptı. Erdoğan harekâtın hedefinin IŞİD ve PYD olduğunu söyledi, "Türkiye bozguna uğrayacak" diyen Salih Müslim'e sert bir yanıt verdi. Erdoğan, isim vermeden "Siz ne olacağınızı hesaplayın" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

- Şu anda da ne yazık ki Suriye'den ülkemize yapılan bu tür saldırılar işi bir yere kadar getirdi. Artık son. Bu işin burada noktalanması lazım. Bu sabah 04.00 itibarıyle süreç başladı.

SALİH MÜSLİM'E SERT YANIT

- Birileri meydan okuyor. Birileri 'Suriye Türkiye için şöyle olacak böyle olacak' diyor. Onlara diyorum ki siz ne olacağınızın hesabını yapın. Türkiye'ye tehdit unsuru oluşturacak kim olursa olsun onlara karşı bu millet ordusu polisi ve koruyucusuyla vardır ve var olacaktır.

- Alna Kelime-i Tevhid bandı asmakla müslüman olunmaz. Bunların İslam'la alakası yoktur. Tam tersine İslam'ın başına bela olmuşlardır bu yüzyılda. Bunların düşürdüğü gölgeyi biz temizlemeye çalışıyoruz.

- Dünya ise seyrediyor. Sağolsun kınıyorlarmış, lanetliyormuş. Beraber ne yapıyoruz ona bakalım. Birlikte bir mücadele şart.

AVRUPA BİRLİĞİNE ELEŞTİRİ

- Suriyelilere yardım eli uzatmaktan başka hiçbir niyetimiz olmamıştır. Sadece Türkiye ve birkaç ülke bu mazlumlara kucak açmıştır. 3 milyon Suriyeli ve Iraklı misafirlerimizi barındırıyoruz.

- 3 milyar avro destek vereceğiz dediler. Nerede? Yok! Bunlardan ancak nasihat alırsınız. Biz kendi ayaklarımızın üstünde durmaya devam edeceğiz. Sonra diyorlar ki 'Erdoğan bizim sözlerimizi dinlemiyor.' İleri de gidiyorlar: Yalakalık yapmıyor. Bu milletin şanında bu yoktur. Ben milletime ihanet edemem. Yeri gelince kuru ekmek yeriz ama onurumuzdan taviz vermeyiz.

SURİYE'Yİ SURİYE HALKI YÖNETMELİ

- Türkiye, Suriye'de sahnelenmeye çalışan oyuna izin vermez. Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumakta ve ülkenin kendi halkının iradesiyle yönetilmesinde kararlıyız.

GÖRÜŞME ÖNCESİ BIDEN'A MESAJ

- ABD Başkan yardımcısı burada. Kendisiyle konuşacağız. Fethullahçı terör örgütünün başı ülkenizde. 1999'dan bu yana ülkenizde. Özel oturma izni vermişsiniz. Suçluların iadesi noktasında bir ülke ülkenizdeki birine istiyorsa, 9'uncu maddeye göre vermek zorundasınız. 85 koli dosya gönderdik. Biz iki stratejik ortağız. Madem ki biz iki ortağız böyle birini ülkenizde barındırmak kaybettirir.

"BU ÜLKEYE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKSİNİZ"

- Tekraren ifade ediyorum, başaramayacaksınız. Milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız. Bunlar sanıyorlar ki her saldırıda biz biraz daha zayıflıyoruz. Hayır, tam aksine her saldırıda biz daha güçleniyoruz. Hani derici, debbağ ne yapar? Deriye vurdukça deri hem güzelleşir hem güçlenir. Bu da böyledir. Tam tersine biz bir oluyoruz, iri oluyoruz, diri oluyoruz, kardeş oluyoruz, hep birlikte Türkiye oluyoruz."
 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 24.08.2016 17:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177