banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Mayıs 2016 Çarşamba 19:40
‘Erdoğan’a hakaret’ten gözaltına alınan Hollandalı gazeteci Umar ülkesine döndüBBC Türkçe'nin haberine göre, gelişmeleri Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders açıkladı. Kapalı kapılar ardında yoğun temaslar sürdürüldüğünü aktaran Koenders, Umar hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının Türk yargısı tarafından kaldırdığını, Umar’ın soruşturmaya ilişkin gelişmeleri Hollanda’da takip edeceğini belirtti.

Umar’ın Hollanda’ya dönüşü için, “Bu çok güzel bir haber. Eve dönmesi çok güzel” diyen Koenders, Umar hakkında ‘devlet büyüklerine hakaret’ suçlamasıyla dava açılıp açılamayacağının henüz belli olmadığını söyledi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de haberi Twitter hesabından duyurdu. Rutte, “Güzel haber. Ebru Umar Hollanda’ya geliyor. Bu güzel bir gelişme” diye yazdı.

Ne olmuştu?

Umar, geçtiğimiz günlerde Rotterdam başkonsolosluğunun Hollanda’daki Türkiye kökenli yurttaşlara yaptığı ‘muhbirlik’ çağrısını sert bir dille eleştirmiş, Twitter hesabından “Türk konsolosluğunun çağrısını destekleyenler, Naziler gibi muhbirlik yapsın. Hollanda’da Sultan Erdoğan, 1923 yılında, cumhuriyetin kurulmasından bu yana tanıdığım en megolaman diktatör, hakkımda ihbarda bulunsunlar… Sadece şunu söyleyebilirim; go f… yourself” diye yazmıştı.

Umar, nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından yurtdışı yasağı konarak serbest bırakılmıştı.

Yaşananların ardından Türkiye vatandaşlığından çıkmak için avukatına talimat verdiğini belirten Umar, “Avukatım, şimdi beni Türk vatandaşlığından kurtarmak için yardım edecek. Anne-babam da çocukları için tek vatandaşlığın daha akıllıca olduğunu artık anlamışlardır” demişti.

Hollanda’nın Lahey kentinde doğup büyüyen Umar, anne ve babası Türkiye kökenli olduğu için doğrudan Türk vatandaşlığına sahip olmuştu. Daha önce de vatandaşlıktan çıkmak isteyen Umar, ailesinin bu karara sıcak bakmamasından dolayı vazgeçmişti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.05.2016 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177