banner200
banner222
04 Eylül 2016 Pazar 12:20
Erdoğan ile Obama'dan 15 Temmuz sonrası yüz yüze ilk görüşme
banner188
banner213
banner230

ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası  ilk kez yüz yüze görüştü. 08.10'da başlayan görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklmasında Obama "Sizi gördüğüme sevindim. Başkanlığım sırasında yarattığınız güçlü müttefikliğin ve dostluğumuzun devam etmesini diliyorum" derken, Erdoğan "DAEŞ'le ve YPG ile mücadelemiz kararlı bir şekilde sürmektedir" dedi.

OBAMA'YA TEŞEKKÜR

Erdoğan, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra telefonla görüşmeden sonra burada yaptığımız yüz yüze görüşmede verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Bölgemizdeki terör eylemleriyle darbe girişiminin art arda gelmesi oldukça manidar. Tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrı takınmak durumundayız. Çünkü terörizmin her türü kötüdür.

Şu anda özellikle bölgemizde Suriye ve Irak’taki devam etmekte olan DAİŞ terör örgütü olan mücadelemiz, PKK, YPG ile mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir. Temennimiz güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın.

FETÖ terör örgütü ile ilgili olarak da çalışmalarımız hukuk çerçevesi içinde darbe girişimi öncesinde bu teröriste karşı hazırlanan dosyalar gönderilmiştir. 15 Temmuz sonrası hazırlanan dosyalar da ABD heyetine gönderilecektir. ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet gelmiştir.Şimdi de Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız ABD’ye gidecekler" 

MERKEL'LE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 6.40'ta Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kabul etti. Basına kapalı kabul Grand Metropark Otel'de gerçekleşti ve yaklaşık 45 dakika sürdü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.09.2016 12:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol