banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Haziran 2016 Perşembe 21:40
Erdoğan görme engelli gazeteciye dava açtı

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazeteci Cüneyt Arat'a 28 Aralık 2015 tarihinde Rotahaber.com sitesinde kaleme aldığı "Erdoğan'ın amacı başkanlık değil padişahlık" başlıklı yazı nedeniyle dava açtı.

Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat, konuya ilişkin Adana Savcısı Mehmet Çömük'e konuyla ilgili ifade verdiğini hatırlattı.

ARAT, ERDOĞAN'IN AVUKATLARININ UZLAŞMA TEKLİFİNİ REDDETTİ

Davayla ilgili verdiği ifadeyi Twitter adresinden paylaşan gazeteci Cüneyt Arat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarının uzlaşma tekliflerini reddederek yazdığı yazının arkasında olduğunu belirtti.

Cüneyt Arat ifadesinde "Bu yazıyı yazdığım için kesinlikle pişman değilim. Kendisiyle ve avukatlarıyla asla uzlaşmayacağım" dedi.

Arat verdiği ifadede Türkiye'de demokrasinin tamamen askıya alındığını, medyaya baskılar yapıldığını hatırlattı.

Cüneyt Arat Erdoğan tarafından aleyhine açılan davaların kendisine geri adım attıramayacağını ve yine köşesinden doğru bildiğini yazmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Cüneyt Arat, Adana Savcısı Çömük'e verdiği ifade sonrası serbest bırakıldı.

İLK KEZ BİR GÖRME ENGELLİ GAZETECİYE DAVA AÇILIYOR

Türkiye tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde bir görme engelli gazeteciye Cumhurbaşkanı tarafından hakaret davası açılıyor. Arat hakkında daha önce de Erdoğan'ın avukatları tarafından başka yazıları vesilesiyle davalar açılmıştı.

Gazeteci Cüneyt Arat, daha önce Ankara'ya ziyaretlerinde bir çok siyasiyle görüşmüş, Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan ile de temaslarda bulunmuştu.

Cüneyt Arat, Türkiye'de engelli hakları ve basın özgürlüğü ile ilgili aktivist kimliği ile de tanınıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.06.2016 21:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177