banner200
banner222
02 Nisan 2016 Cumartesi 20:20
Erdoğan ABD'de cami açılışında: Bu araziyle tanışmam oğlumun iftar yemeğinde olmuştu
banner188
banner213
banner230

Amerika Diyanet Merkezi'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "11 Eylül'de bir avuç teröristtin ABD'ye yaşattığı acının tüm Müslümanlara fatura edilmesi asla kabul edilemez. Bu üzücü olayın ardından Müslüman toplumlara ve bireylere karşı olan tutum kabul edilemez. Brüksel'de, Paris'te terör var. Unutmayın Türkiye'de terör bunlarla mukayese edilemeyecek kadar var. Lütfen bunları görelim. Ve biz 35 yıldır terörizmle mücadele ediyoruz. Teröre verdiğimiz kurban sayısı 40 bini buldu" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bu arazi veya arsayla tanışmam oğlumun buradaki eğitim öğretim yıllarında bir Amerika seyahatinde ramazan iftarında olmuştu. Bundan yaklaşık 3 yıl önce buranın temelini atmıştık. Ve temelini attığımız gün o tabloları izlediğimde bugünü düşünmüştüm. Artık tablolardan gerçeğine gelmiş olduk. O gün bize burada yardımcı olan buranın belediye başkanına teşekkür ediyorum. Şimdi görevde değil. Bizleri karşılayan belediye başkanına da bizlere yardımcı olduğu için teşekkür ediyorum. Bu medeniyetler arası bir çatışma değil bir ittifaktır. O gün konuşurken bu merkeze verdiğim önemden bahsettim. Bugün karşımda muhteşem bir külliyeyi eseri görüyorum. Emeği geçen Diyanet İşleri ve teşkilatımız, mimarı projeyi hazırlayan üstadlarımıza, işçilerimize teşekkür ediyorum.

Özellikle Osmanlı mimarisine uygun yapılan ve 750 kişilik kapasiteli bu eser bize Türkiye'deymişiz gibi bir hissi veriyor. Merkezimiz sosyal alandaki tüm ihtiyaçları da karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Merkezimizin mimarı güzelliği elbette takdire şayandır. Ama asıl önemli yanı Amerika'daki Müslüman kardeşlerime vereceği manevi huzurdur. Bu binalara hayat verecek olan sizlerin çalışmaları olacaktır.

"Dünyada ve ABD'de Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlüğün yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Onun için bu merkez büyük önem taşıyor. Bugün ABD'de yaşayan ve burada olan Müslüman kardeşlerimin 11 Eylül saldırılarından sonra yaşanan o olumsuz havayı dağıtmak için mücadele ettiğinden eminim.
terörizmin dini, milliyeti, ırkı, kökeni kesinlikle yoktur. 11 Eylül'de bir avuç teröristtin ABD'ye yaşattığı acının tüm Müslümanlara fatura edilmesi asla kabul edilemez. Bu üzücü olayın ardından Müslüman toplumlara ve bireylere karşı olan tutum kabul edilemez. Brüksel'de, Paris'te terör var. Unutmayın Türkiye'de terör bunlarla mukayese edilemeyecek kadar var. Lütfen bunları görelim. Ve biz 35 yıldır terörizmle mücadele ediyoruz. Teröre verdiğimiz kurban sayısı 40 bini buldu. Fakat biz bütün bunlara rağmen şuanda Batı'da Türkiye'den kaçan teröristleri istediğimiz zaman bunları bize iade etmiyorlar"

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.04.2016 20:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol