banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Şubat 2016 Perşembe 11:41
Epson yeni akıllı gözlüğü Moverio BT-300’ü tanıttı

Epson, Dünya Mobil Kongresi kapsamında yeni mobil çözümlerini bizlere gösterdi. Bunlar arasında en öne çıkan ürün tabii ki Epson’un devrim niteliğindeki gözlüğü. Epson gerçekleştiği basın toplantısı ile Moverio BT-300 akıllı gözlüğünü bizlerin beğenisine sunmuş durumda. Bu yeni gözlük üzerinde Epson Si-OLED ekran teknolojisini kullanmış durumda. Bu yeni teknoloji içerisinde Slicon Organic Light Emitting Dioode kullanılmış durumda ve bu sayede daha net görüntüler kullanıcıya sunuluyor. Ayrıca gözül üzerinde kullanılan kameranın çözünürlüğü 5 megapiksele çıkarılmış durumda. Ayrıca Led kayıt indiktörü de yine kamer üzerinde bulunmakta. Bu kamera özellikle arttırılmış gerçeklik uygulamaları için iyi bir çözüm sunuyor diyebiliriz.


Ürünün batarya ömrü 6 saate çıkarılmış durumda. Ürünün üzerinde Intel Atom işlemci bulunuyor. Böylece cihazın performans konusunda da sıkıntı çekmediğini söyleyebiliriz. Cihaz Android 5.1 işletim sistemiyle birlikte gelmekte. Bunlara ek olarak ürünün konforlu kullanımı için silikon gözlük tutucu kullanılmış durumda. Böylece uzun süreli kullanımlarda rahatsızlık en aza indirilmiş. Ürünün fiyatı henüz belli değil ve 2016 yılının Ekim ayında satışa sunulması bekleniyor.
Bu yeni gözlüğün özellikle sağlık alanında bir çığır açacağı tahmin ediliyor. Epson’un akıllı gözlükleri geçtiğimiz dönemde geliştirilen uygulamalarla beraber sağlık alanında göz veya damar alanlarında kullanıyordu. Yeni özelliklere sahip ve eski ürünlere göre daha üstün olan Moverio BT-300 sayesin kullanım alanının daha da genişleyeceği öngörülüyor.

Siber saldırı mobilden gelebilir

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.02.2016 11:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177