banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
04 Ekim 2016 Salı 06:00
Enflasyonda sezon sonu indirimi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre aylık enflasyonu gıda fiyatları 31 baz puan, giyim fiyatları 20 baz puan aşağı çekerken ulaştırma, akaryakıt ürünlerindeki ÖTV artışının etkisiyle 46 baz puan yükseltti. Eylülde endekste yer alan gruplar arasında en yüksek artış, yüzde 2.7 ile ulaştırmada gerçekleşti.

TÜFE, eğitimde yüzde 1.98, lokanta ve otellerde yüzde 0.67, konutta yüzde 0.41 arttı. En fazla düşüş yüzde 3.49 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı. Yavaşlayan tüketim nedeniyle sezon sonu indirimlerinin süresinin uzaması bunda etkili oldu.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde ise yüzde 0.70 düşüş gerçekleşti.

Balık ucuzladı

Ekonomistler balık fiyatlarında yaşanan sert düşüşün, özellikle tavuk gibi ikame ürünlerin gıda fiyatlarındaki düşüşte etkili olduğuna da dikkat çektiler. Verilere göre eylülde balık fiyatları yüzde 21.4 gerilerken tavuk eti ise yüzde 7.8 düştü.

Reuters’a konuşan üst düzey bir hazine işlemcisi, “Çekirdek enflasyonda düşüş çok kuvvetli. Bu düşüşün önemli bir kısmı ekonomideki zayıflıktan kaynaklanıyor” dedi. Çekirdek enflasyon  (işlenmemiş gıda, altın, alkollü içkiler, tütün ve enerji hariç) yüzde 8.21’den 7.56’ya indi.

Faiz indirimleri devam edecek

Veri, Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerinin ekimde de süreceğibeklentisini yükseltti. “Merkez Bankası için iyi haber” diyen Nomura Stratejisti Timothy Ash, “Enflasyon verileri TCMB’nin gevşeme sürecinde attığı adımlar konusunda bankayı haklı çıkarmaya yardım edecek. Belki de daha fazla ve devam eden gevşeme için bankanın önünü açacak” dedi. XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay, “Ekimde OPEC toplantısı sonrasında petrol fiyatlarında yükseliş ve kur etkisinin yanında mevsimsel faktörler enflasyonda yukarı yönlü baskı yaratabilir. Buna rağmen TCMB’nin sadeleştirme politikasını sürdürebilir” dedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise “Çekirdek enflasyondaki gerileme TCMB faiz indirimlerini destekleyen bir karar oldu” dedi. Ağbal’ın açıklamalarından kısa süre sonra JPMorgan yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8.3’ten yüzde 7.6’ya revize ettiğini açıkladı. TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği algısıyla dün öğleden sonra dolar/ TL 3.02’yi aştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 04.10.2016 06:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerEkonomi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177